Problém zdraví mužů

10.6.2003 00:00
Zdraví

Kratší střední délka života, rostoucí počet mužských druhů rakoviny a sexuální potíže, to vše jsou projevy krize na poli zdravotního stavu mužů. Problém jejich zdraví je tedy třeba konečně už položit na globální úroveň. Prohlásil to profesor Siegfried Meryn, předseda Mezinárodní společnosti pro mužské zdraví (ISMH).

Muži umírají dříve než ženy, váhají hovořit o svých zdravotních problémech a odkládají návštěvy u lékaře. "Zdraví mužů je globálním problémem a žádá si globálního řešení. Muži nejsou vedeni k tomu, aby zvládali své vlastní tělo a své vlastní zdraví," řekl profesor.

Ze statistik vyplývá, že zdravotní stav mužů není lepší než před třiceti lety. Muž má šestkrát vyšší pravděpodobnost než žena, že zemře při dopravní nehodě, u mužů je mnohem vyšší než u žen míra sebevražednosti.

Na začátku mezinárodního týdne zdraví mužů ISMH spolu dalšími organizacemi naléhá na národní a mezinárodní instituce, aby vytvořily zdravotnickou politiku a služby, které by se zabývaly potřebami mužského zdraví, a aby daly podnět k lepšímu obeznámení lékařů s hrozbami pro zdraví mužů a se sexuálními problémy mužů. "Jsme v desetiletí medicíny, která se dělí podle pohlaví," prohlášuje Meryn, jenž je profesorem na vídeňské univerzitě. Tvrdí, že problém mužského zdraví začíná už v dětství, neboť dívky jsou povzbuzovány k tomu, aby o sebe pečovaly, zatímco od chlapců se žádá, aby byli silní a odolní.

Z tohoto důvodu ženy vyhledají lékaře okamžitě, jakmile mají potíže. Muži však spíše své problémy ignorují. Než se muži dostane pomoci lékaře, často až po zásahu jeho partnerky, může být jeho zdravotní stav velmi vážný.

Profesor Meryn rovněž soudí, že veřejné zdravotnické služby ani lékaři se otázkou zdravotních potřeb mužů příliš nezabývají a že se problém zdraví mužů neobjevuje ve veřejných kampaních. Tak jako doktor nemůže stejně léčit sedmdesátiletého člověka a batole, musí se lišit přístup ke zdravotním problémům mužů a žen. Projevy nemocí a reakce na léky jsou různé podle pohlaví. Přestože erektilní disfunkce, která postihuje pět procent čtyřicetiletých mužů a 25 procent mužů přes 75 let, je známkou onemocnění věnčitých tepen, diabetu a vysokého krevního tlaku, pouze zřídka kdy se o ní hovoří v ordinaci lékaře.

"Pacient o tom nemluví a lékař se na to neptá. V roce 2003 to je neuvěřitelné," říká profesor Meryn.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *