Probiotika podporují imunitu, využívají se i k léčbě

22.5.2008 00:00
Zdraví

Imunita závisí na střevech, až 70 procent buněk imunitního systému se nachází právě tam. V trávicím traktu dospělého člověka jsou miliardy bakterií. Tvoří obrannou hráz, aby do těla nepronikly například bakterie salmonely. Změny ve složení této bariéry vedou k řadě nemocí. Lékaři radí na ochranu takzvaná probiotika.

Probiotika se prodávají v kapslích, ale obsahují je i některé potraviny, zejména jogurty.

"Probiotika jsou živé organismy, které mají prokazatelně příznivý účinek na lidské zdraví. Probiotické potraviny obsahují tyto organismy v množstvích postačujících k navození zdravotní prospěšnosti," řekl ČTK docent Pavel Kohout z druhé interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Termín probiotika vznikl v půli minulého století, když vědci vypozorovali příznivý vliv některých mikroorganismů na střevní mikroflóru. Slovo je odvozeno z řečtiny (pro = příznivý a bios = život). Již samotný název značí, že jsou to látky příznivé pro život. V kontrastu s tím je název antibiotika, což jsou látky usmrcující mikroorganismy nebo bránící jejich růstu. Antibiotika zasahují proti původcům infekcí, jejich nežádoucím účinkem může být poškození střevní mikroflóry.

"V léčebné praxi využíváme toho, že probiotika zkracují dobu trvání virových průjmů u dětí a posilují imunitu. Podáváme je také při léčbě antibiotiky," řekl ČTK profesor Jiří Nevoral z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Probiotika se podle něj osvědčila i u pacientů se střevními záněty, například zánětem tlustého střeva, který je provázen tvorbou vředů. Udrží nemoc v klidovém stavu. Pomáhají také v předcházení a léčbě některých alergií.

Nevoral uvedl, že menší část probiotik je vedena jako lék, většinou jde o potravinové doplňky a dají se volně koupit. Jedním z cílů společnosti je prosadit testy potravin, zda obsahují množství příznivých bakterií, které výrobce uvádí, včetně trvanlivosti.

Prebiotika jsou látky, které slouží jako potrava pro probiotické bakterie. Prebiotikem je například vláknina. Pokud jsou do potraviny přidána probiotika i prebiotika současně, mluví se o synbioticích.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jojo, probiotika jsou fajn. Dvouměsíční dcera má celkem často problémy...
markéta  |  29.4.2013 11:05

My bereme vždy k jakékoliv nemoci, k ATB, k střevní viróze, ale i ke...
terezal  |  29.4.2013 14:32

dobrý den, naprosto souhlasím s marií konečně článek ,který vysvětlu...
vlasta  |  16.11.2014 13:12

Já probiotika užívám v podstatě vždy, když jsem nucena brát...
Jarka  |  2.12.2014 20:11

Probiolact (probiotika) mám moc pomáhají. Bereme je spolu s antibiotiky,...
Berny  |  24.6.2016 10:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *