Příroda pomáhá k udržení dobré kondice

11.1.2007 00:00
Zdraví

Být ve styku s přírodou může být pro lidi vhodným prostředkem, jak se udržet v dobré zdravotní kondici a omezit náklady na lékařskou péči. Tvrdí to britští experti, kteří již zahájili kampaň, jejímž cílem je přimět lidi, aby trávili více času venku, v přírodě, v přirozeném prostředí.

Britská společnost Natural England zabývající se ochranou přírody si stanovila jako cíl předcházet zhoršování zdraví, k jehož projevům patří třeba i obezita, aby se nemuselo přistupovat k léčbě.

"Být blízko přírodě může přispět k omezení stresu a zvýšení fyzické aktivity. Přibývá důkazů, že fyzické i duševní zdraví se kontaktem s přírodou zlepšuje," řekl poradce Natural England William Bird. "Přesto lidé mají méně kontaktu s přírodou než kdykoli v minulosti. To se musí změnit," dodal.

Bird uvedl, že například děti s poruchami pozornosti vykázaly zlepšení stavu, když měly kontakt s přírodou. Pacienti, kteří se zotavují po operaci, potřebují méně léků tišících bolest, pokud se dívají hodně do zeleně. Lidé jsou také schopni lépe dodržovat pravidelný cvičební režim, když ho mohou provádět v přírodním prostředí, a ne v tělocvičně.

Cílem kampaně, kterou zahájila Natural England spolu s dalšími partnery, je přimět lidi, aby byli v užším kontaktu s přírodou, aby žili v prostředí, kde je hodně zeleně.

Zdroj: ČTK

Související články

Příroda nebo asfalt?

9.5.2001 00:00

Přírodní místa síly

16.4.2000 00:00

Přidat komentář

 
* *