Primář Niederle: Lékaři léčí vysoký krevní tlak špatně

3.5.2007 00:00
Zdraví

Při léčbě vysokého krevního tlaku dosahuje normální hodnoty jen 18 procent pacientů, přestože ve spotřebě léků na vysoký tlak je Česko na třetím místě ve světě.

To podle primáře kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce Petra Niederleho svědčí o tom, že lékaři nedostatečně kontrolují zejména tlak kardiaků, pacientů po mrtvici a diabetiků a předepisují nevhodné kombinace léků. Niederle to dnes řekl novinářům a uvedl, že situaci by mohlo zlepšit zakládání center pro hypertenzi, které na některých klinikách vznikají.
    Vysoký krevní tlak, neboli hypertenzi, má 28 procent dospělé české populace. Toto číslo je pravděpodobně ještě vyšší, protože řada lidí o svém vysokém tlaku neví.
    Vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu hypertenze v Nemocnici na Homolce Marcela Schejbalová řekla, že za hypertenzi označují lékaři již stav, kdy krevní tlak dosáhl hodnoty 140/90. Vyšší tlak představuje větší riziko pro diabetiky, a proto u nich je hraniční hodnotou 130/80. Akutní, život ohrožující stav, který musí okamžitě řešit kardiolog aplikací léku do žíly, je charakterizován prudkým zvýšením tlaku na 220/130 a více.
    Tlak je proměnlivý, ráno a k večeru bývá o něco vyšší, v noci trochu klesá. Ovlivňuje ho i stres, fyzická námaha a až třetině lidí vzroste v ordinaci lékaře. Jestliže lékař při několika měřeních zjistí zvýšený tlak, navrhne nejprve změnu životosprávy, zvýšení fyzické aktivity, případně snížení váhy. Vysoký tlak však může trápit i štíhlé lidi. Pokud režimová opatření nevedou k úspěchu, přijdou na řadu léky. Léčba je pak celoživotní, i když spektrum léků se v jejím průběhu mění.
    Hypertenze bývá označována za "tichého zabijáka", protože sama o sobě nebolí, ale ohrožuje nemocného možným krvácením do mozku, urychluje kornatění cév a může přispět ke vzniku infarktu či selhání ledvin. Varovné příznaky, jako jsou bolesti hlavy, závratě, hučení v uších či krvácení z nosu, se objevují jen někdy. Postižení se nezřídka dlouho domnívají, že jsou zdraví.
    Podle Niederleho se ještě v 70. letech se říkalo, že hypertenze u starších lidí je méně závažná. Klinické studie však prokázaly, že vysoký tlak škodí v každém věku.
    Zvyšující se počet lidí s hypertenzí souvisí s vzrůstajícím počtem diabetiků a obézních osob. Předcházet hypertenzi lze pravidelným měřením, zdravou stravou, omezením spotřeby soli, alkoholu, dostatečným pohybem, nekouřením. Koření, včetně pepře a papriky, tlak neovlivňuje a káva tlak nezvyšuje.
    Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dobrý den musite nait zavodu VT napšiklad šitavidna žlaza je toho hodne...
Alex  |  19.5.2014 05:19

Co by ti mel tak asi radit? Nezer jako prasatko, jsi prekyseleny, jez hodne...
Mirka  |  30.5.2015 19:23

Pani Benesova k cemu potrebujete dobreho lekare? Vy nevite, ze to mate z...
Mirka  |  30.5.2015 19:32

Stačí zvýšit spotřebu hořčíku. Mívala jsem ranní bušení...
Iva  |  30.5.2015 20:03

Co si mám proboha pod tímto pojmem představit? Lidské tělo je vybaveno...
Kecy o překyselení  |  31.5.2015 12:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *