Přílišné užívání antibiotik snižuje jejich účinnost

30.9.2002 00:00
Zdraví

Zvýšená odolnost mikrobů vůči nejsilnějším antibiotikům dostupným na trhu zneklidňuje vědce, kteří se účastní 42. světového mikrobiologického kongresu v kalifornském San Diegu. Účinnost antibiotik se podle odborníků snižuje v důsledku jejich přílišného předepisování pacientům, uvedla agentura AFP.

Menší účinnost vědci zaznamenali i u silného antibiotika Cipro - to se používalo preventivně při atentátech pomocí obálek s antraxem, které si vyžádaly pět mrtvých v USA na konci roku 2001. Kvůli přílišnému předepisování nyní toto antibiotikum někdy nezabírá v USA u nemocných pneumonií, konstatovali kalifornští výzkumníci.

Přemíra užívání antibiotik zrychluje odolnost bakterií na tyto léky a snižuje jejich schopnost léčit i poměrně běžné infekce, varoval vedoucí výzkumu v Kalifornii Joseph Guglielmo. Vyjádřil přesvědčení, že se také často předepisují zbytečně silná antibiotika.

Sedmdesát procent bakterií, které způsobují infekce v amerických nemocnicích, jsou odolné vůči nejméně jednomu z antibiotik používaných pro jejich léčbu. V nemocnicích jsou přitom infikovány ročně asi dva milióny lidí, z nichž 90.000 umírá na komplikace ve spojení s infekcí, sdělilo středisko pro kontrolu nemocí CDC v Atlantě.

Zdroj:ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Při léčbě antibiotiky je podporou těla enzymový doplněk stravy-...
halina  |  28.6.2010 10:13

Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31....
Peter Skuhravy  |  31.7.2012 15:10

I z toho důvodu se snažím antibiotikům vyhnout. Pokud to jde, tak se...
lucka  |  17.2.2014 11:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *