Příčiny vysokého krevního tlaku

7.9.2012 00:01
Zdraví

Většina z nás konzumuje podstatně více soli, než tělo potřebuje, odborníci odhadují, že to je deseti až dvacetinásobek. Mnoho let se věřilo, že tato porucha zdravé výživy je hlavní příčina hypertenze.

Dnes však víme, že zdraví mohou jíst tolik sole, kolik jim chutná, aniž by to ovlivnilo jejich krev­ní tlak. A také zvýšený příjem soli není u většiny hypertoniků klíčovým mechanismem zvýšení tlaku. Ale může tomu tak být u jiných poruch. Vzdor této individuální závislosti, většina lékařů zcela rutinně zakazuje všem osobám s vyšším tlakem solit.

Můj postup je následující; zakáži solit, když zjistím vysoký krevní tlak, ale zůstává-li po několika málo týdnech tlak stále vysoký, což znamená, že omezení příjmu soli nevyvolalo žádnou změnu, dovolím znovu solit tak, aby nemocnému potrava chutnala. Jedinou výjimkou jsou kardiaci s retencí tekutiny, to jest s otoky a s městnáním krve v plicích.

Váš tlak může být třeba vyšší, protože máte nižší příjem vápníku. Paradoxně se to může stát, když jste na přísné proticholesterolové dietě, která vylučuje mléko a další výrobky z něho. Podobně i osoby nesnášející laktózu (mléčný cukr) nepřijímají mléko a nedostávají tak vápník, což se u nich projeví vyšším krevním tlakem. Podstata tohoto jevu není však ještě dostatečně vysvětlena.

Existuje také určitý vztah mezi nedostatkem hořčíku a draslíku a regulací krevního tlaku. Tyto dva prvky můžete ztrácet při zvýšeném močení, při průjmu, je možné je nahra­zovat pitím minerálních vod.

Chronické napětí a úzkosti přispívají rovněž ke vzniku hypertenze. Proto, než začnete užívat léky na snížení tlaku, zkuste některé relaxační techniky a zvyšte pravidelnou po­hybovou aktivitu.

Cvičení vám přinese lepší náladu, budete se cítit lépe, avšak nemyslím, že je to hlavní metoda pro léčení hyperten­ze, ale je určitě vhodná jako doplňující.

Je-li nutné začít užívat léky, postupuji pomalu od nejmé­ně účinných k silnějším. Upozorním nemocného na možné vedlejší účinky, jako jsou závratě, slabost a impotence. Ty často vznikají, když se použije na začátku příliš silný lék a tlak rychle klesne.

Zdroj: Dr. Isadore Rosenfeld

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Z čeho usuzuješ, že drahé výtažky z jakýchsi plevelí jsou...
?  |  9.9.2012 12:35

Dlouho jsem trpěla alergiemi a nakonec i doktor mi doporučil výměnu...
Linda  |  9.9.2012 14:54

Protože ty "plevele" jak říkáš ty, nedělají tolik...
??  |  9.9.2012 20:29

leky opravdu vysoky tlak neleci, jen udrzuji v norme a pokud dojde k vysazeni...
ohledne tlaku...  |  15.9.2012 21:34

Já jsem ty dva ??, to nad tebou jsem psala já..Jen doplním a to z vlastní...
žena  |  15.9.2012 21:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *