Při borelióze stačí brát léky deset dní

4.7.2007 00:00
Zdraví

Při léčbě lymeské boreliózy, kterou přenášejí klíšťata, nemusí člověk brát antibiotika tři týdny, jak je v Česku obvyklé. Podle nejnovějších studií amerických a evropských odborníků stačí desetidenní, a někteří uvádějí, že dokonce jen čtyřdenní užívání. ČTK to řekl Ladislav Burýšek ze společnosti Gen Trend, která se problémem zabývá. Dodal, že závěry studií dosud neakceptovali všichni experti, jde tedy stále o vědecký názor, byť podložený řadou výzkumů.

V Česku předepisují lékaři lidem, u kterých se borelióza projevila, antibiotika zpravidla na tři týdny. Kdyby pacienti mohli brát léky po kratší dobu, zkrátila by se tak doba léčení i období, kdy nemocní zatěžují organismus antibiotikem. Znamenalo by to také úsporu pro zdravotnické rozpočty, uvedl Burýšek. Na zkrácenou léčbu boreliózy je přitom možné použít léky, které se v Česku běžně používají a jsou hrazeny pojišťovnami, uvedl.

Jedna ze studií Američanů podle Burýška prokazuje, že už když se pacientovi podá do 72 hodin od kousnutí klíštětem pouhá jedna dávka antibiotika, riziko onemocnění to výrazně sníží. Situace v Evropě je však na rozdíl od USA komplikovanější. Podle informací uvedených na portálu www.gate2biotech.cz zde boreliózu způsobují minimálně čtyři různé kmeny borelií, zatímco v USA pouze jeden.

Vědci společnosti Gen Trend zároveň mapují, jaký podíl klíšťat v Česku je lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou nakažen. Statistiku dělají na základě vyšetření klíšťat, které do centrály firmy posílají lidé. Ti mohou nechat roztoče, kterého objeví na těle, vyšetřit. Za testy na encefalitidu zaplatí bezmála 700 korun, u boreliózy je to přes 500 korun. Podrobnosti jsou na stránkách www.kliste.cz.

Z výsledků za loňský a letošní rok vyplývá, že boreliemi je v Česku nakaženo 16 procent klíšťat, virem způsobujícím encefalitidu pak v průměru šest procent. Údaje se ale velmi liší podle regionu. Borelie má v těle 26 procent klíšťat v Ústeckém kraji a 23 procent roztočů v Jihomoravském kraji. Encefalitidou je pak nakaženo každé desáté klíště na jihu Moravy. Ve středních Čechách to je osm procent a v Jihočeském kraji sedm procent. Podíl nakažených klíšťat stoupá, řekl Burýšek.

Lucie Kučerová-ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je možné,že po 4 letech lymska borelioza uplna zmizi
renataewa  |  31.7.2013 14:58

Je to mozne, ale velice nepravdepodobne. "Lecba" borelozy a...
lida  |  3.1.2016 21:25

Tragicka pravda!!!
lida  |  3.1.2016 21:26

Tak proč tu nezveřejníte přímo tu studii, která to prokazuje? Jinak...
jirka  |  26.6.2017 19:00

To mě zajímá,poJď si se mnou o tom pokecat,kámo....
Teo  |  26.6.2017 19:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *