Prevence zubního kazu

6.4.2004 00:00
Zdraví

Zubní kaz není dědičnou nemocí a za jeho vznik může nedodržování správné zubní hygieny a špatné stravovací návyky. Za vznik kazu jsou odpovědné mikroorganismy zubního povlaku, které štěpí cukry na kyseliny narušující sklovinu. Největší riziko představují lepkavé pochoutky, protože ulpívají na zubech, například cucavé bonbóny, marmeláda a sušené ovoce, řekla novinářům lékařka Lenka Tůmová.

Pokud se konzumaci sladkostí člověk nemůže ubránit, pak je lepší, když si je dá hned po hlavním jídle. Celodenní mlsání vede k neustálému omývání zubů kyselinami. Lékaři varují také před podáváním sladkých šťáv a čajů dětem. Vůbec nejhorší je, když děti pijí sladké tekutiny v noci, kdy se tvoří méně slin.

Cukry v čerstvém ovoci zubům tolik neškodí, protože šťáva na zubech neulpí. Lepší než banán je sníst jablko, ale rada babiček, že po večeři je čištění zubů dobré nahradit jablíčkem, se stomatologům nelíbí.

Po konzumaci ovoce a slazených nápojů však není dobré důkladně si vyčistit zuby kartáčkem. Sklovina je oslabena ovocnými kyselinami a mohla by se mechanicky poškodit. Lepší je vypláchnout si ústa. Zubům podle Tůmové svědčí francouzský zvyk zakončit oběd plátkem sýra. Sýr podporuje vznik slin, které zuby omývají.

O tom, jaký bude chrup dítěte, rozhodují maminky ještě před tím, než se jejich potomek narodí. Vývoj mléčného chrupu začíná již ve 12. týdnu těhotenství. Pro stavbu tvrdých zubních tkání jsou nejdůležitější vápník, fosfor a fluor, které jsou zejména v rybách, mléku a syrové zelenině i ovoci.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, tak také...a ještě mám malé mezizubní prostory..řeším to...
Zuzka B.  |  27.5.2008 19:17

Ahoj, tak také...a ještě mám malé mezizubní prostory..řeším to...
Zuzka B.  |  27.5.2008 19:17

Zdravím, určitě je důležité nezapomínat na mezizubní prostory. Ale...
Prevence  |  2.2.2015 22:56

Dobrý den, na prevenci proti kazu by se daly využít pastilky Dentocult...
IrenaL  |  18.2.2015 14:56

každého půl roku navštěvovat stomatologa.Čištění zubů,samozřejmost.
Pravidelně  |  18.2.2015 19:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *