Prevence zubního kazu

6.4.2004 00:00
Zdraví

Zubní kaz není dědičnou nemocí a za jeho vznik může nedodržování správné zubní hygieny a špatné stravovací návyky. Za vznik kazu jsou odpovědné mikroorganismy zubního povlaku, které štěpí cukry na kyseliny narušující sklovinu. Největší riziko představují lepkavé pochoutky, protože ulpívají na zubech, například cucavé bonbóny, marmeláda a sušené ovoce, řekla novinářům lékařka Lenka Tůmová.

Pokud se konzumaci sladkostí člověk nemůže ubránit, pak je lepší, když si je dá hned po hlavním jídle. Celodenní mlsání vede k neustálému omývání zubů kyselinami. Lékaři varují také před podáváním sladkých šťáv a čajů dětem. Vůbec nejhorší je, když děti pijí sladké tekutiny v noci, kdy se tvoří méně slin.

Cukry v čerstvém ovoci zubům tolik neškodí, protože šťáva na zubech neulpí. Lepší než banán je sníst jablko, ale rada babiček, že po večeři je čištění zubů dobré nahradit jablíčkem, se stomatologům nelíbí.

Po konzumaci ovoce a slazených nápojů však není dobré důkladně si vyčistit zuby kartáčkem. Sklovina je oslabena ovocnými kyselinami a mohla by se mechanicky poškodit. Lepší je vypláchnout si ústa. Zubům podle Tůmové svědčí francouzský zvyk zakončit oběd plátkem sýra. Sýr podporuje vznik slin, které zuby omývají.

O tom, jaký bude chrup dítěte, rozhodují maminky ještě před tím, než se jejich potomek narodí. Vývoj mléčného chrupu začíná již ve 12. týdnu těhotenství. Pro stavbu tvrdých zubních tkání jsou nejdůležitější vápník, fosfor a fluor, které jsou zejména v rybách, mléku a syrové zelenině i ovoci.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kvalitně si čistit zuby, chodit na dentální hygienu a používat...
Marie  |  8.3.2018 11:05

Dentální hygiena je taky dost důležitá. Dneska jsem zrovna byla sice...
Nela  |  20.3.2018 14:10

tak zubaři zpravidla tvrdí, že na zubní pastě téměř nezáleží,...
no  |  20.3.2018 16:44

Tak ten můj teda na zubní pastě dost trvá. Má být šetrná, bez fluoru...
Nela  |  22.3.2018 13:58

Na zubní pastě nezáleží. Ale důkladnosti čištění.
hm  |  22.3.2018 14:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *