Předpoklady správného dýchání

26.8.2004 00:00
Zdraví

Rozhodující je dýchat nosem! Sliznice zachycuje nečistoty, ničí mikroby, zároveň se nadechovaný vzduch ohřívá a zvlhčuje. Nosní sliznice je úzce propojena s mozkem a proudění vzduchu nosem tak působí na aktivaci dalších orgánů, především má vliv na harmonizaci nervové soustavy. Je nutné udržovat nosní dutinu čistou a průchodnou. Dechová cvičení mají značný význam při snižování stresu. Klidný dech navozuje celkové uvolnění a účinně ovlivňuje a zklidňuje psychický stav.

Kvalita dýchání je značně ovlivněna nesprávným držením těla a znehybnělou bránicí. To jsou dnes typické důsledky sedavého způsobu života. Bránice je hlavní dýchací sval, který odděluje hrudní dutinu od břišní. Při nádechu se plíce roztahují, bránice klesá, při výdechu je pohyb opačný, bránice stoupá. V pravidelném rytmu dechu působí bránice masáž orgánů, které jsou uloženy v její blízkosti. Pozitivně ovlivňuje zejména peristaltiku střev, činnost žaludku, jater a ledvin. Je proto nezbytné odstranit nesprávné držení těla a naučit se používat bránici. Pro správné vedení dechových pohybů doporučujeme odbornou instruktáž. Je známo, že psychické stresy zhoršují funkci bránice a vyvolávají stažení oblasti břicha, zejména kolem žaludku. Vědomým působením na tyto orgány lze naopak odbourávat stres.

Rozlišujeme tři typy dýchání:
? břišní dýchání (brániční),
? dolní hrudní dýchání,
? horní hrudní dýchání.
Konečným cílem základních dechových cvičení je zvládnutí smíšeného typu dýchání, které zahrnuje všechny tři formy dechu v jedné dechové fázi ? během vdechu a výdechu. Je to nejefektivnější z hlediska množství a využití vdechovaného vzduchu.

Zdroj: Štilec - Program aktivního stylu života pro seniory, nakladatelství Portál

Související články

Experimentujte s dýcháním

28.8.2003 00:00

Nácvik dechové relaxace

25.8.2003 00:00

Hluboké dýchání bránicí

20.8.2003 00:00

Jak posilnit funkční okruh plic

7.11.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jo je to snad pravdivý.......:)
Maky  |  31.10.2007 14:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *