Předmenstruační syndrom (PMS) a bolestivá menstruace

14.5.2008 00:00
Zdraví

Krátce před menstruací trpí velká část žen bolestmi hlavy, extrémními změnami nálady, bolestmi ňader, únavou a podrážděností. Potížemi před menstruací je postiženo téměř 80 % všech žen ve věku 20-40 let. Nepříjemné potíže mohou ženu velmi oslabit a někdy dokonce přinutit k pobytu na lůžku. Některé léky sice mohou zmírnit či potlačit bolest, ale nevyřeší příčinu. Bolestivou menstruací trpí nejvíce mladé ženy, dokud se jim menstruační cyklus neustálí. Příznaky se často zmírní také po narození prvního dítěte nebo při užívání antikoncepce.

Úprava stravy. Zmírnění příznaků PMS může do jisté ovlivnit vaše stravování. Jezte správně vyváženou stravu s nízkým obsahem tuků, přiměřeným množstvím bílkovin, vlákniny a složených sacharidů. Snažte se omezit solení, cukr, kofein a alkohol.

Při menstruaci dochází ke ztrátě krve, čímž organismus ženy ztrácí dvojnásobek až čtyřnásobek denní potřeby železa. Asi 15 % menstruujících žen trpí vážným nedostatkem železa. Průvodním jevem je rychlá únava a větší sklon k infekcím. Množství železa musí být doplněno, a to nejlépe v podobě potravin, které jsou na železo bohaté - játra, jelítka, ledvinky, játrové paštiky, melasa, sušené meruňky, dýňová a slunečnicová semena, mandle a sušené pivovarské kvasnice.

Nepostradatelné vitaminy. Vitamin C v podobě potravinového doplňku pomůže snížit těžké menstruační krvácení a také omezí návaly. Vitaminy skupiny B se někdy označují jako "energetické vitaminy", neboť jsou nepostradatelné pro správné fungování nervů a svalů. Nedostatek těchto vitaminů je spojen s menstruačními křečemi, silným krvácením a pocitem napětí v prsou.

Léčivé bylinky. Léčivý účinek má kontryhel obecný, který má schopnost regulovat menstruaci, zmírňovat silné krvácení a také může ulevovat od bolestí hlavy. Při silné a bolestivé menstruaci mohou pomoci i některé bylinné čaje z heřmánku, maliníku, máty a kopřivy.

Bolestivou menstruaci, podrážděnost, bolesti hlavy a citlivost prsou dokáže zmírnit olej z pupalky dvouleté. Tato léčivá rostlina byla po staletí používána původními obyvateli Ameriky. V obchodech se zdravou výživou i v některých lékárnách je k dostání v podobě kapslí.

Také starodávný bylinný prostředek jinan dvojlaločný (gingo biloba), může být účinný při léčení problémů dnešních žen. Jeho používání vede ke zmírnění mnoha nepříjemných příznaků spojených s PMS.

Více pohybu. Několikrát týdně cvičte, zvedne vám to náladu a pomůže tělu uvolnit tekutiny vyvolávající nadýmání a citlivost prsů. Při menstruačních obtížích lze doporučit jednoduché cvičení, které pochází z jógy. Lehněte si na břicho, hlavu si opřete o bradu nebo čelo. Sevřete ruce v pěst a vsuňte je vedle kyčelních kostí pod slabiny. Zatímco se zhluboka nadechujete, zvedněte nohy co nejvýše. V této pozici setrvejte asi 30 vteřin. Potom se vraťte do výchozí pozice a uvolněte se. Po malé chvilce začněte znovu. Toto cvičení byste měli provádět několikrát denně.

Zdroj: Jarmila Mandžuková - ŽENÁM PRO ŠTĚSTÍ, ÚSPĚCH, ZDRAVÍ, POHODU A KRÁSU, nakladatelství Start

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

holky, já mám dneska 3.den MS a jsem hyn... kroutím se jak žížala, jak...
Terka  |  7.11.2008 08:27

no, Mirenu mám také jak už tady píše jedna pisatelka, ale jak je vidět...
Xxx  |  2.7.2009 12:20

já se vždycky před menstruací hodně potim :(
anonymka  |  15.7.2011 18:24

Ahoj, na PMS jsem hledala něco v lékárně a přišla jsem na toto...
PMS  |  10.9.2013 23:51

Já si PMS vyléčila Gynexem (Energy).6 měsíců to trvalo a vyšlo mě to...
Karla  |  28.12.2014 12:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *