Z předepsaných léků je pětina nevhodných

Z předepsaných léků je pětina nevhodných

16.9.2005 00:00  |  Zdraví

Celých 20 procent z předepsaných léků v České republice je podle posledních průzkumů nevhodných. Ve Zlíně to novinářům řekla lékařka Eva Topinková. Lidé podle ní někdy dostávají léky, které jim nedokáží pomoci, jsou zbytečné nebo by místo nich mohli dostat mnohem bezpečnější alternativy. ... celý článek

Komentářů: 12 | Poslední komentář: 6.3.2008 09:24

Komentáře

reagovat 16.9.2005 09:24 - Gertruda

Jsem velmi ráda,že někdo tuto otázku veřejně otevřel.Plně souhlasím s paní Mudr.Evou Topinkovou i když nejsem lékař.

reagovat 16.9.2005 10:04 - marek

To je přesné. Nedávno psali, že většina léků vůbec není testována, jestli jsou vhodné pro děti. Starší lidé jich zase berou tolik, že mohou napáchat více škody než užitku.

Každý je jiný, starší, mladší, těhotné, nemocní s tím a oním, asi nelze vyrábět lék, který by všem jen pomáhal a neškodil. Ale bohužel farmaceutické firmy kvůli zisku vyrobí lék, ten má vedlejší účinky, tak se vyrobí další lék na ty vedlejší účinky a tka pořád dokola, hlavní je zisk.

Jestli to tak půjde dál, změní se ty léky v opak. Čím víc jich do sebe lidi budou cpát, tím víc jim to bude ničit zdraví.

reagovat 16.9.2005 10:45 - Prométheus

Všechen ten zmatek ve faramkologii způsobují samotné farmakologické koncerny, kterým o pacienta jde až na asi 4. místě. Na prvních třech místech je ZISK. A lékaři, kterým výrobcu léků dobře zaplatí za předepisování jejich léků, se nad jejich účinky nezamýšlí. Je velmi smutné, jak málo čeští lékaři vědí o komplementární medicíně a o výživě jako takové. Kdysi skládali všichni Hippokratovu přísahu, ale nedodržují ji. Hippokrates totiž řekl : " Člověk se rodí zdráv a všechny nemoci do něj vstupují s jídlem ". Lékaře nezajímá co jejich pacienti jí, jak se stravují, prostě rutinně předepíší léky a pak to vyfakturují zdravotní pojišťovně. Je to velmi smutné konstatování. Samozřejmě nepopírám znalosti a výsledky špičkových lékařů zejména traumatologů a chirurgů, kteří ale naše těla neléčí, nýbrž "opravují".

reagovat 16.9.2005 12:59 - coroner

Těch léků je nevhodných prakticky přes devadesát procent, protože z větší části nic neléčí, ale pouze potlačují symptomy nemocí.
Symptomy nemocí bývají většinou opačného charakteru než vlastní příčina, proto také dochází k tak obrovskému nárůstu chronických onemocnění, protože léčbou se vlastně nemoc zakonzervovává.
Další samostatnou kapitolou je iatrogenní působení medicíny, kdy vlivem vlastní léčby (použité medikace) dochází ke vzniku nových onemocnění, která mají pro organismus někdy horší důsledky, než tomu bylo u původně léčených nemocí.
Typickým případem je třeba léková cukrovka.

V rámci objektivity je ovšem nutno také uvést, že většina nemocných je dobou "vycvičena" pouze na pasivní postoj ke svému zdraví.
Dojde-li k onemocnění, tak vůbec nepředpokládá, že by měla něco ve svém životě změnit - kromě dočasného užívání léku.
Vlastní léčba onemocnění pak většinou směřuje pouze k nastolení takového stavu, abychom zase mohli jíst to, co nás k nemoci dohnalo.
Lékař, byť je i náhodou o vlivu výživy informován, nemá šanci toto uplatnit ve své praxi, protože většina pacientů je vrcholně nedisciplinovaných.
Jak by mohl asi kontrolovat, co dotyčný jí, když pacient někdy ani není schopen si ve správnou dobu vzít jen ty předepsané prášky. Zdaleka také nejde jen o jídlo, ale i způsoby jeho kuchyňských úprav a podobně.
Kromě toho dnes oficiálně uznávaná léčebná stravovací doporučení (specializované diety a racionální výživa) jsou o několik desítek let pozadu za realitou života.
Naštěstí dnes už není zase tak velký problém, abychom si opatřili vhodnou literaturu, která nás zasvětí do principů zdravé výživy takovým způsobem, že jsme pak schopni samostatně odhalit i výživářské nesmysly z alternativních zdrojů informací. Těch je ve vydávané literatuře bohužel také skoro 99%.
Předpokládá to ale, že ještě nejsme úplní bambučové, ale máme schopnost aspoň trochu logicky uvažovat a učit se novým věcem. V takových případech se nám během nějaké doby trochu prohloubí i intuice, takže nejsme pak nuceni nad každým krokem zbytečně dlouho přemýšlet.

reagovat 17.9.2005 06:04 - ema

Ono už dnes léky ničí zdraví pacientů, jen se to nikde neuvádí. Moje maminka celý život brala různé léky (samozřejmně na předpis od lékaře).Když onemocněla tvrdnutím jater tak, ji lékař specialista na játra vytkl, že chlastá. Nic nepomohlo, že namítala on člověk, který to přece na první pohled pozná ji napsal do karty, že onemocněla s nadměrného užívání alkoholu. Asi i ty 2 štamprle co max.vypila za rok, byly pro ni nadměrným množstvím.

reagovat 20.9.2005 13:44 - Katka

Plně souhlasím s příspěvkem MUDr.Topinkové.Mnoho léků je podáváno úplně zbytečně, navíc se bohužel léčí pouze příznaky nemoci a ne nemoc sama.Mnoho nemocí je zase naopak vyvoláno samotným užíváním předepsaných léků.Kdy už to pochopí samotní lékaři?Rok léčili lékaři mou dceru s kožními problémy na rukách a nohou léky a mastmi. Bez úspěchu.Stav se zhoršoval.Po roce nám jedna lékařka z Institutu celostní medicíny MUDr. Jonáše, kterou jsem už zoufalá s dcerou navštívila, řekla, ať okamžitě dcera přestane užívat předepsané léky. Nemoc byla zaviněná nemocí jater a předepsané léky stav jater ještě výrazně zhoršovaly.Dala nám lisovaný ostropestřec a ještě další bylinný preparát a doporučila , kterou stravu vynechat.Po měsíci všechny problémy zmizely, zmizela i zmnožená kožní tkáň, kterou původně měl odstranit lékař na chirurgii.Jsou to už dva roky a dcera je úplně v pořádku.Jenže léčba se musela hradit, pojišťovna ji neproplácí, zato neúspěšnou léčbu na poliklinice proplatila.Proč si nemůžeme léčbu vybrat, vždyť i v Institutu MUDr. Jonáše pracují pouze vystudovaní lékaři a lékařky?

reagovat 21.9.2005 10:23 - Mirek

Vybrat si nemůžeme (nebo můžeme, ale vše musíme hradit z vlastní kapsy), protože celé zdravotnictví stojí na penězích farmaceutickcých firem (jsou tím financovány fakulty, granty pro doktory, kongresy, stát získává daně, ...) a farmaceuticke firmy vydělávají na lécích a ne na doktorech, kteří léky nepotřebují a léčí stravou a dalšími "nevědeckými" technikami. Cílem zdravotnictví jsou peníze, nikoliv zdraví lidé.

reagovat 21.8.2006 13:03 - alena

Naprosto souhlasím s příspěvky, neboť mám vlastní negativní zkušenost s tím, jak mě neustálé špatné léčení (vesměs antibiotiky) přivedlo k chronickým onemocněním a stále větším komplikacím ve zdraví, které teď složitě odstraňuji. V kombinaci s chemií, která je všude kolem a nejvíce v potravinách, z čehož je mi zle, jen si na to pomyslím, se ani nedivím, že narůstá počet chronických onemocnění a komplikovaných nemocí. Proboha nemohli by se ti "nahoře" vzpamatovat a začít něco dělat ve prospěch lidí a jejich zdraví??? To tady všichni zajdem jenom kvůli tomu, aby velkozpracovatelé nepřišli o své prachy?

reagovat 22.8.2006 12:07 - MUC pro EMU

Máte naprostou pravdu, statistiky (všdecké) uvádějí, že alkohol je příčinou ztvrdnutí jater u 22% takto postižených, zbylých 78% je způsobeno mimo jiné i užíváním léků, které se metabolizují v játrech a tím je zatěžují. A nejen léky, ale i pesticidy a další látky v potravinách jsou příčinou. Důkaz? Zajíci - i ti mají cirhozu, nebo-li tvrdnutí jater, i když nechlastají a nejedí léky, ale baští trávu a obiloviny, které jsou ošetřovány pesticidy.

Jestli-že lékař reagoval tak, jak uvádíte, měl by přinejmenším přijít o diplom.

Hezký den a zdravý rozum přeje medik

reagovat 14.8.2007 14:12 - Dobrovolná

Prosila bych Vás o podrobnější popsání léku Iskador. Mám osmiletého syna, pro kterého mi byl doporučen, ale v žádné lékárně jsem ho nesehnala. Všude mají pouze Ovosan. Děkuji Dobrovolná

reagovat 6.3.2008 09:23 - Lenka

Doporučuji na exémy absolvovat bezlepkovou dietu(alergie na nějakou složku potravy je vždy přítomna)a hlavně hydrocolon

reagovat 6.3.2008 09:24 - Lenka

Souhlas s Mirkem

znám to na vlastní kůži

nakonec mi pomohly "nevědecké" metody, jako homeopatie, hydrocolon, bezlepková dieta a sauna

to, co by mi alopati zakázali, ostatně mi to zakazovali v mém dětsví zcela razantně

proto k nim mám odpor

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Naprosto souhlasím s příspěvky, neboť mám vlastní negativní...
alena  |  21.8.2006 13:03

Máte naprostou pravdu, statistiky (všdecké) uvádějí, že alkohol je...
MUC pro EMU  |  22.8.2006 12:07

Prosila bych Vás o podrobnější popsání léku Iskador. Mám osmiletého...
Dobrovolná  |  14.8.2007 14:12

Doporučuji na exémy absolvovat bezlepkovou dietu(alergie na nějakou...
Lenka  |  6.3.2008 09:23

Souhlas s Mirkem znám to na vlastní kůži nakonec mi pomohly...
Lenka  |  6.3.2008 09:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *