Předčasné šedivění a nadměrné vypadávaní vlasů

17.3.2003 00:00
Zdraví

Máte problémy s vypadáváním nebo předčasným šedivěním vlasů? Říká se, že "ledviny kvetou ve vlasech" a " vlasy jsou přebytkem krve". Znamená to, že silné ledviny dávají základ hustým a silným vlasům a dostatečná, na živiny bohatá krev dokáže "vytvořit" zdravé vlasy. Příčin šedivění či padání může být podle čínské medicíny několik:

1. "Horkost a suchost" v krvi - bývá častou příčinou vypadávání a šedivění vlasů u mladých lidí. Způsobovat ji může konstituční nadbytek horka, nevyrovnané emoce, nadměrně zahřívající(jangizující) a vysušující potrava. Projevuje se pramínky bílých vlasů mezi tmavými. Vlasy vypadávají v chuchvalcích, kůže na hlavě je lesklá,často svědí, častá je vznětlivost, kožní onemocnění(ekzémy,alergie), zácpa?

2. "Stísnění energie" jater - je častou příčinou předčasného šedivění vlasů u žen s nadmírou a nevyrovnaností emocí. Následkem je stagnace(zpomalené proudění) energie a poté také krve, která nedostatečně vyživuje vlasy,které šedivějí. Doprovodnými příznaky bývají nepravidelná menstruace, bolesti před menstruací, vznětlivost případně deprese, poruchy trávení, nechutenství?

3. "Nedostatečnost" krve a energie - způsobují ji dlouhodobé onemocnění, četné porody, nesprávná výživa, nadměrné stresy a obavy. Vlasy jsou nedostatečně vyživované a strádají, jsou tenké,suché a lámavé, bez lesku, dochází k jejich rovnoměrnému vypadávání. Doprovodními příznaky bývají únava, bledost obličeje, slabý hlas a krátký dech, bušení srdce, dřevěnění končetin?

4. Oslabení jater a ledvin - častá bývá u lidí středního věku. Dochází k průběžnému vypadávání a šedivění vlasů, které jsou mastné s množstvím lupů. Řídnutí a vypadávání začíná nad čelními kouty a temeni. Doprovází je často bolesti a slabost v bedrech a kolenou, rozmazané vidění, hučení nebo pískaní v uších, závratě, noční pocení, u žen nepravidelná menstruace... Příčinami bývají chronická onemocnění ,nadměrná sexuální aktivita, četné porody.

Problémy vlasů vyžadují, stejně tak jako ostatní onemocnění, celkovou vnitřní léčbu zaměřenou na příčinu. A právě díky léčbě příčiny se často vyléčí i jiné, na první pohled nesouvisející potíže. Jak se říká, "všechno souvisí se vším".

MUDr. Marek Majerčík, PMC Praha - poradnu čínské medicíny naleznete zde

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hmmm tak to je konec posledni odstavec na me uplne sedi. jako mam zdrave...
bravacek  |  7.7.2011 22:10

Určitě není snadné zjistit příčinu padání vlasů, může jít o...
Padání vlasů  |  16.8.2012 01:47

Ahoj ten 4. odstavec na me sedi, ale co mam dělat, kdyz je mi 13 ?
halinka  |  12.4.2014 13:13

Dobrý den. První, ale i třetí odstavec na mě sedí, vždy jsem měl...
Luky NK  |  11.6.2014 21:24

Skutečnou příčinou šedivění vlasů je nedostatek určitých minerálů...
Vladimír  |  22.12.2015 10:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *