Pravidelná stolice

18.4.2003 00:00
Zdraví

Existují tři pravidla, které byste měli ve výživě dodržovat, pokud chcete mít pravidelnou stolici. Váš jídelníček má obsahovat dostatek vlákniny, kvalitních tuků a vody.

Vláknina: Zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny obvykle dodají dostatečné množství balastních látek neboli vlákniny. Vláknina podporuje peristaltiku střev. Přemíra vlákniny může u někoho způsobovat kvasné procesy. Množství přijímané vlákniny je třeba individuálně přizpůsobit. Při velkém nadýmání je vhodné nejprve upravit střevní mikroflóru probiotickými přípravky -např. Acidophilus 6 miliard.

Tuky: Dieta s drastickým omezením tuků ve výživě, může vést k zácpě. Tuky ochraňují střevo a přirozeným způsobem projímají, aniž by způsobovaly návyk či dráždily střevo. Vhodné jsou rostlinné oleje lisované za studena přidávané do jídel a salátů - např. olivový či slunečnicový.

Tekutiny: Dostatečný příjem tekutin během celého dne je nutný pro změkčení stolice. Pokud ráno po probuzení vypijete sklenici vlažné vody, podpoří to přirozený vyměšovací reflex. Další možností je pít vlažnou vodu s citrónovou šťávou a medem.

Ideální stav je, pokud se střeva vyprázdní ráno ještě před snídaní.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

lepsi stolice v hrsti, nezli hovno na strese; jak se do prdele vola, tak se...
kakanek  |  16.8.2007 01:33

preji vam pekne zasrany den
kakanek  |  16.8.2007 01:34

Hovna sou super. sama to vidim na svých pejscích-má 3 a ti mají tak...
 |  2.4.2008 23:35

ahojky lidicky, mam ve stolici hadatka, nevim z ceho to je jsem uplne...
hadatko  |  25.4.2008 10:41

ahoj prosim te uz jsi zjistla co to je zac ty hadataka a jak to lecit ? mam...
pepa  |  25.1.2009 01:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *