Přátelské bakterie v ústech mohou podle vědců zablokovat HIV

15.6.2004 00:00
Zdraví

"Přátelské" bakterie, které se nacházejí v ústech, bude zřejmě možné využít k zablokování viru HIV. Laboratorní testy amerických vědců ukázaly, že bakterie rodu Lactobacillus se dokáží navázat na virus HIV a zabránit mu, aby napadl další buňky. To podle nich otevírá možnou cestu k prevenci přenosu smrtelného viru HIV z kojící matky na dítě.

Američtí vědci pod vedením doktora Lin Taoa prozkoumali stovky bakterií, které odebrali ze slin zdravých dobrovolníků. Identifikovali šest druhů bakterie rodu Lactobacillus, které produkují proteiny schopné navázat se na část virů HIV.

Tato bakterie se naváže na cukry, které obalují virus HIV. Ten se vyskytuje v několika podtypech, protože často mutuje. To ztěžuje vývoj vakcíny proti němu. Cukr obalující HIV zůstává ale většinou stejný. To by mohlo znamenat, že laktobacily mohou účinně zaútočit na virus, i když je zmutovaný.

"I když jsme studie zatím prováděli jen v laboratoři, věříme, že tato práce otevře nové možnosti prevence přenosu viru HIV mateřským mlékem," řekl Lin Tao na konferenci americké společnosti pro mikrobiologii v New Orleansu.

"Zatímco standardní antiretrovirální léky jsou pro novorozence příliš toxické, lactobacily jsou přátelské bakterie obývající trávící trakt lidí a mléčné výrobky a neměly by znamenat pro děti žádné ohrožení," zdůraznil.

Mnoho dětí, které se narodily zdravé, se později nakazily virem HIV při kojení. Každým rokem je ve světě takto postiženo na 800.000 dětí.

Virus nemoci AIDS napadl v celém světě na 43 milionů lidí a více než 25 milionů z nich již zabil. Přenáší se tělními tekutinami, jako je krev, sperma a mateřské mléko.

Doktor Jack Summerside z Terrence Higgins Trust ocenil význam výzkumu, ale upozornil, že zatím se jeho výsledky opírají pouze o laboratorní zkoušky, nejsou prověřeny na lidech.

"Pokud je těhotná žena nebo kojící matka HIV pozitivní, doporučujeme jí důrazně, aby se ohledně kojení poradila s lékařem," řekl Summerside.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dobry den menuju se jana kuchárkova je mi 52 let a mám problem ze záchodem...
sulin  |  2.12.2016 09:31

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *