Pracovníkům v pohřebnictví hrozí leukémie

3.8.2010 00:00
Zdraví

U lidí, kteří pracují v pohřebních službách, existuje zvýšené riziko vzniku rakoviny krve. Podle poslední studie je to způsobeno formaldehydem, který se používá při balzamování mrtvých těl.

 

Vědci zjistili, že počet úmrtí na specifickou formu leukémie - myeloidní leukémii, stoupá přímo úměrně s dobou, jakou respondenti v tomto oboru pracovali.

Podle časopisu Journal of the National Cancer Institute se jedná o první výzkum, který se touto problematikou zabýval.

Předchozí studie zkoumaly úmrtnost na rakovinu lymfatických uzlin a nádory mozku u anatomů, patologů a pracovníků v pohřebnictví. Ti všichni přicházejí s formaldehydem do styku, vysvětluje Dr. Laura Freemanová z amerického Národního ústavu pro výzkum rakoviny.

Experti analyzovali údaje o 168 pracovnících, kteří zemřeli na různé typy leukémie, téměř padesáti, kteří měli nádor mozku a srovnávali je s 265 zaměstnanci ve stejném oboru, kteří zemřeli z různých jiných příčin.

Zjistilo se, že ti, kteří byli vystaveni balzamovací tekutině nebo těla přímo balzamovali delší dobu než jiní, měli větší pravděpodobnost, že u nich vznikne myeloidní leukémie.

V současné době pracuje ve Spojených státech více než 2 milióny lidí, kteří se dostávají do styku s formaldehydem anatomové, patologové a lidé, kteří manipulují s lidskými těly nebo biologickým materiálem, uvádí se ve studii, díky níž se prokázalo, co je příčinou zvýšeného počtu smrtelných onemocnění v těchto oborech.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Statistika je jako dámské plavky. Hodně odhaluje, ale podstatné skrývá....
Petr  |  3.8.2010 07:21

Má to jen jednu drobnou leč podstatnou vadu na kráse - v našich...
Q.  |  3.8.2010 09:18

Ale formaldehyd se používá při fixaci tkání, odebraných při pitvě,...
MUDr. Antonín Janák  |  3.8.2010 13:38

Kdo bydlí ve starších domech typu OKAL, čichá formaldehyd...
Chemik  |  31.8.2010 20:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *