Pozor na olovo !

30.5.2000 00:00
Zdraví

Olovo se do našeho organismu dostává ze vzduchu i z potravy. Velkým zdrojem jsou výfukové plyny aut a exhaláty. Nebezpečné může být však i nádobí, ze kterého jíme. Olovo je pro naše zdraví velmi škodlivé.

Olovo se postupně ukládá v kostech, játrech a slezině. Otrava olovem může vyvolat neschopnost koncentrace a učení, poruchu krvetvorby, leukémii, orgánové poškození, ve vážných případech i smrt. Nejvíce citlivé na olovo jsou těhotné ženy a malé děti.

Abyste předešly nebezpečí kumulace olova ve vašem těle, měli byste si zkontrolovat keramické nádoby, z kterých jíte. Olovo se léta používalo do glazur a nátěrů keramických mís, džbánů a nádobí. Pokud nebylo nádobí dostatečně vypáleno nebo byla do glazury přidána měď, může docházet k uvolňování olova do potravy. Povrch užitkové keramiky by měl být hladký a lesklý, nikoliv drsný. Nad glazurou by již nemělo být žádné malování a zdobení.
Dále zkontrolujte vaše nádobí ze všech stran. Pokud tam někde naleznete nápis, že je vhodné pouze pro dekorativní účely,nikdy ho nepoužívejte k servírování jídel. Neuchovávejte potraviny a nápoje v keramických nádobách a olovnatém skle. Olovo se může uvolnit, pokud kyseliny v potravinách a nápojích přijdou do kontaktu s glazurou. Zejména si dejte pozor na skladování ovoce, džusů, vína a kávy. Nejvíce rizikové je staré nádobí, keramika dovezená z dovolené a zboží od amatérských hrnčířů.

Dalším velkým zdrojem olova, který přispívá k jeho hromadění v našem těle, jsou výfukové plyny a exhaláty.
Ovoce a rostliny pěstované podél rušných silnic by proto nikdy neměly sloužit k přímé konzumaci.

A ještě jedna rada nakonec: Pokud žijete ve velkých městech s exhalacemi nebo máte z nějakého důvodu pocit, že váš organismus může být zanesen olovem a jinými těžkými kovy, konzumujte hodně mrkve a kapusty, jejichž pektin má mít schopnost vázat až 80 % těžkých kovů a vylučovat je z těla.

Autor: mk

Související články

L-lysin - nejen proti oparům

25.11.2005 00:00

Co může být příčinou chudokrevnosti?

17.1.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jeto na hovno vy gavna...!!!
LAra  |  1.12.2006 11:15

Zeli obycejne lejarske
Zeli  |  1.3.2009 19:56

smažte to někdo!
v.  |  5.10.2010 06:52

Myslím tím smazat komentáře
v.  |  5.10.2010 06:54

Autor článku mk zatím dosud nevzal na vědomí, že se v ČR už 15 let...
Petr  |  5.10.2010 07:50

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *