Pozor na přemnožené vosy! Žihadlo může i oslepit

13.8.2015 00:01
Zdraví

Nepříjemným fenoménem, který se suchým a teplým počasím dnešních dnů souvisí, je přemnožení některého bodavého hmyzu. Během letošního léta se po celé České republice objevil nadměrný výskyt vos. Ty navíc začínají být vlivem nedostatku tekutin agresivní. Ve střehu by tak měli být nejen alergici.

„Naštěstí jsou případy bodnutí žihadla přímo do oka velmi vzácné. Oko na jakýkoliv přibližující se předmět reaguje sevřením víček a k těmto typům úrazů prakticky nedochází. Nicméně při přemnožení hmyzu je riziko vyšší. Jed včel, vos i čmeláků vyvolá v oku zánětlivou reakci, která vede k otoku a poškození tkáně - spojivky, skléry a rohovky - a často i přes veškerou lékařskou péči k trvalému poškození oka,“ vysvětluje MUDr. Mikšovská a dodává:

Žihadlo v oblasti víčka lze opatrně odstranit, pozor na váček na konci žihadla, jehož zmáčknutí zvyšuje množství vstříknutého jedu. Ránu je vhodné ošetřit dezinfekcí a chladit. V případě otoku rány je nutné použít léky proti alergii. Ale pokud by došlo k bodnutí žihadla přímo do oka, je nutné vyhledat urychleně lékařskou péči a pacient by se neměl pokoušet žihadlo sám odstranit.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hmmmm, zajimave. A co kdyz me bodne do penisu????
JaPetr  |  17.8.2015 12:59

tě do něj bodne a chcípni na alergii
ať  |  17.8.2015 13:59

Když ti nateče, přeruší se nervová spojení a už se ti nikdy nepostaví.
Dr.  |  17.8.2015 14:02

Otevřu dveře do čekárny a můj pohled spočine na prázdné...
Brečela jsem smíchy  |  17.8.2015 15:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *