Pozor na předávkování paraceamolem, je obsažen v mnoha lécích

26.2.2018 00:01
Zdraví

V poslední době se hodně hovoří o nebezpečí vzájemného působení různých léků, kdy kombinace různých účinných látek může způsobit nečekané komplikace. Ty ale mohou nastat i mezi léky se stejnou účinnou látkou, kdy třeba jen ?nevíme?, že se v druhém přípravku nachází stejná látka, kterou už jsme si vzali v jiném léku dříve. Typickým příkladem paracetamol - lék proti horečce a bolesti. V Evropě i USA jsou každoročně popisovány tisíce intoxikací. Jen toxikologické informační středisko VFN a 1. LF UK v roce 2015 konzultovalo 524 případů předávkování paracetamolem.

Příbalové letáky nejsou žádné nutné zlo
Paracetamol je léčivá látka celé řady známých léků působících proti horečce a bolesti. Patří mezi bezpečné léky, ovšem pouze v případě, že je dávkován v předepsaném množství. Lidé jej přitom často užívají nadměrně, aniž si to uvědomují. Většinou proto, že je součástí mnoha kombinovaných přípravků, užívaných při chřipce a nachlazení, kterými nás bombardují reklamy.  Paracetamol najdeme ve formě klasických tablet, šumivých tablet, čípků, sirupů a prášků určených k přípravě horkých nápojů. Je součástí i léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis. V České republice je registrovaných cca 67 takových léčivých přípravků. Povinným obsahem každého balení je přitom příbalová informace výrobce, ve které mj. informuje o obsažených účinných látkách, doporučeném dávkování či nežádoucích účincích. Přečtení těchto informací by proto mělo patřit k základním úkonům před užitím jakéhokoliv přípravku.  
Nejčastěji užívanými volně prodejnými léky obsahujícími paracetamol jsou například tyto přípravky: Paralen, Panadol, Coldrex, Paramax, Acifein, Ataralgin, Coldrex, Migralgin, Panadol, Saridon, Valetol, Vicks Symtomed nebo Theraflu. Z léků na lékařský předpis jsou to léky Apo-Tramadol/Paracetamol, Doreta, Foxis, Korylan, Medracet, Palgotal, Spasmopan, Talvosilen, Tutus, Ultracod a Zaldiar.


Dobrý sluha, zlý pán
Paracetamol je při správném užití velmi bezpečný lék, jenž je vhodný pro děti, dospělé, seniory, dokonce i pro těhotné a kojící. Pacienti ho dobře snáší, nedráždí žaludek, neovlivňuje glykémii (hladinu cukru v krvi), a proto je vhodný i pro diabetiky. Výrazně neovlivňuje ani krevní srážlivost, a tak může být podáván v doporučených dávkách i pacientům užívajícím léky na ředění krve. Mohou jej užívat i ti, kteří trpí dnou. Je u něj ale třeba respektovat limity, které s sebou jeho užívání nese. Především ho užívat ve správných terapeutických dávkách a ve stanovených intervalech. Paracetamol se dávkuje podle hmotnosti člověka a příliš malé množství nemusí mít potřebný účinek. Na druhou stranu je mnohem důležitější věnovat pozornost nebezpečí předávkování.


Předávkování škodí játrům
Lidé paracetamol logicky vnímají jako léty prověřenou bezpečnou látku a i proto jsou méně ostražití. Kombinací různých léků tak mohou snadno překročit maximální denní dávku, která u dospělého člověka činí 4 g (tj. např. osm 500 g tablet). Paracetamolu se přitom připisuje až polovina případů akutního jaterního selhání. Při dlouhodobém užívání také škodí ledvinám.
 „Kombinované přípravky kromě paracetamolu obsahují i jiné účinné látky, které jsou nevhodné například u pacientů, kteří se léčí na vysoký krevní tlak. U přípravků určených na léčbu chřipky a nachlazení to často bývá účinná látka fenylefrin, která je kontraindikována u pacientů se závažnou srdeční chorobou, vysokým krevním tlakem, onemocněním štítné žlázy a také u pacientů užívajících některá antidepresiva. V žádném případě nekombinovat paracetamol s alkoholem! Ten zhoršuje jeho odbourávání a zvyšuje tak zátěž jater, která může vést až k jejich selhání končícímu smrtí,“ upozorňuje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárny BENU v Mladé Boleslavi.


Jaké jsou příznaky intoxikace?
Při předávkování paracetamolem se zprvu může objevit nevolnost, zvracení či bolest břicha. Později je bolest lokalizovaná v pravém podžebří. K dalším projevům patří žloutenka, bolest v oblasti beder a snížená tvorba moči. Intoxikace může končit i fatálně - selháním jater nebo ledvin. Paracetamol proto není vhodný pro pacienty se zhoršenou funkcí jater nebo ledvin.


S lékovými interakcemi poradí lékárníci
Pokud si pacient není jistý, měl by se vždy přijít poradit se svým lékárníkem a užívání léků s ním konzultovat. Edukační role farmaceutů, kteří léčivý přípravek vydávají a jeho složení podrobně znají, je nezastupitelná. Pacienti ne vždy čtou příbalové informace, a lékárník je tak často jediným, od koho mohou informace o léku před jeho užitím získat.
Kupříkladu lékárny BENU nabízí svým stálým zákazníkům na tuzemském trhu exkluzivní službu v podobě věrnostní karty BENU Plus. Díky ní mají léky svých zákazníků pod kontrolou a umí nevhodné kombinace léků pohlídat a upozornit na možná rizika i s ohledem na dlouhodobou historii nákupů. „V našich lékárnách se tak běžně stává, že pacientovi požadovaný kombinovaný přípravek nedoporučíme. Zaměníme jej za jiné přípravky, které léčí jednotlivé příznaky a jsou pro daného pacienta bezpečné,“ vysvětluje doktorka Lánová.

Související články

Pobodání, předávkování, porod. To je běžný den záchranáře.

19.1.2018 00:01

Očistěte svá játra od přebytečných toxinů

18.1.2018 00:01

6,5 procenta všech hospitalizací v nemocnici je způsobeno interakcemi mezi léky

17.1.2018 00:01

Při nemoci to nepřehánějte s léky a dopřejte si klid na lůžku bez televize

15.12.2017 00:01

Paracetamol může být nebezpečný

19.9.2017 00:01

Horečka není nemoc, ale spíš přirozená obranná reakce organismu na nemoc

31.10.2016 00:01

Otráveného paracetamolem zachránila unikátní transplantace jater

18.9.2015 00:01

Paracetamol podle vědců potlačuje emoce

3.6.2015 00:01

Léky proti horečce povolené v těhotenství a při kojení

3.2.2015 00:01

Dlouhodobé užívání analgetik na bolavé klouby může způsobit i závažné zdravotní problémy

5.11.2014 00:01

Na startovní čáře stojí další generace závislých

26.3.2014 00:01

Grepy a léky nejdou dohromady

20.12.2012 00:01

Léky s paracetamolem v nadměrné dávce mohou poškodit játra

1.8.2012 00:01

Nebezpečí kombinování léků - radí Mgr. Leona Štěpková

14.4.2010 00:00

Pozor na ztučnění jater neboli steatózu jater

8.4.2010 00:00

Ostropestřec mariánský pro ochranu a léčbu jater

13.11.2009 00:00

Benzodiazepiny a závislost

6.5.2009 00:00

Riziko předávkování léky na bolest

17.8.2007 00:00

Účinnost léků může ovlivnit i nesprávná skladba stravy

27.4.2006 00:00

Léky ovlivňují bdělost a narušují schopnost řídit

30.8.2005 00:00

Jak nahradit klasické protizánětlivé léky a analgetika přírodními prostředky

7.1.2005 00:00

Nepřátelé vitamínů a minerálů

10.1.2002 00:00

Faktory vyvolávající bolesti hlavy a migrény

11.5.2001 00:00

Analgetika novou drogou - módní, příjemnou a návykovou

21.3.2001 00:00

Ostropestřec mariánský pro podporu jater

29.2.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Bohužel i v nemocnici může zdravotnický personál udělat chybu a...
Monika  |  26.3.2018 13:51

Je smutné, když zhodnocení vlivu na pacienta musí dělat (podle článku)...
Petr  |  26.3.2018 18:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *