Potřebujeme se hýbat, potřebujeme zdravé klouby

8.6.2010 00:00
Zdraví

Pro člověka je pohyb naprosto přirozený. Co si ale počít, když nám v něm brání třeba bolesti kloubů? Chcete si jít na procházku, pohrát si s vnoučaty, potřebujete pracovat na zahrádce a bolestí se nemůžete ani pohnout?

Jakmile skončí růst, nastartuje se přirozené stárnutí a automaticky dochází k opotřebování kloubního aparátu. Degenerativní onemocnění nazývané osteoartróza (zkráceně také artróza) signalizuje, že byla narušena rovnováha metabolických dějů v chrupavce a postupně se mění i její struktura. Onemocnění se vyskytuje častěji u žen než u mužů, především ve vyšším věku, svou roli hraje i dědičnost, nemluvě o následcích úrazů.

"Málokdo si uvědomuje, že by měl svým kloubům věnovat pozornost již od dospívání a potíže v pozdním věku přinejmenším oddálit," říká MUDr. Eduard Šťastný z ortopedické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol.

"Ve dvaceti letech u zdravého jedince ještě nic nenasvědčuje tomu, že by k poškození kloubů docházelo. A přesto už lze na buněčné úrovni postřehnout změny, které se projevují na chrupavčité a kostní tkáni. S postupným rozvojem onemocnění se už může přihlásit bolest a spolu s ní omezení hybnosti kloubů, v pokročilejších stádiích nemoci kloubní deformita a oslabení svalů."

Postiženy nemusí být pouze "nosné" klouby dolní končetiny, ale i drobné klouby ruky. U lidí kolem šedesátého roku věku jsou nezřídka patrny i významné strukturální změny na kloubech páteře - nejčastěji její krční a bederní části. Tento stav se označuje jako primární artróza, kdežto o druhotnou artrózu se jedná v případě, že byla způsobena vrozenou abnormalitou nebo následkem úrazu.  

Není nad prevenci

Mírné prvotní obtíže můžete zvládnout sami. Stačí se vyvarovat činnosti, která je způsobila, užívat nesteroidní antirevmatika v podobě mastí, gelů a tablet na potlačení bolesti a zpomalení degenerativního procesu.

Dobrý stav kloubů si zajistíte také správnou výživou a rozumným pohybem, ke kterému patří plavání, jízda na kole a chůze. Rozumný pohyb totiž pomáhá "vyživovat" kloubní chrupavku a zachovávat dobrou funkci svalového aparátu. A pomoci jim můžete i doplňky stravy.

K ochraně buněk slouží antioxidanty - vitaminy C, E a zinek. Pro obnovu pojivových tkání a pro ochranu chrupavky proti poškození je důležitý chondroitin sulfát, jedna z hlavních součástí mezibuněčné hmoty chrupavky se schopností vázat vodu v tkáních, čímž zabezpečuje její pružnost. Glukosamin sulfát také napomáhá při novotvorbě chrupavčité tkáně. Organická sloučenina síry MSM (methylsulfonylmethan) se účastní při tvorbě struktury vláken kolagenu a napomáhá bránit poškozování chrupavky vlivem volných radikálů. Kyselina hyaluronová je další hlavní součástí mezibuněčné hmoty, která je nezbytná pro správnou strukturu i výživu kloubní chrupavky.  

Vhodné doplňky stravy

V lékárnách je velké množství různých kloubních přípravků. Jak se ale v nabídce lékáren zorientovat a čeho si při výběru kloubní výživy všímat? Je to zejména složení preparátu. Velmi dobré výsledky jsou s látkami označovanými jako SYSADOA, symptomaticky pomalu působící léky (symptomatic slow acting drugs of osteoarthritis), mezi něž patří glukosamin a chondroitin sulfát a kyselina hyaluronová. Jejich efekt nastupuje se zpožděním (po 1-2 měsících), účinek však přetrvává 2-3 měsíce po vysazení. Snižují bolesti, zlepšují funkci kloubu, zpomalují onemocnění a podílejí se na regeneraci chrupavčité tkáně. V lehčích stadiích osteoartrózy lze dosáhnout i úplného vymizení obtíží, v pokročilejších stadiích alespoň jejich zmírnění a zpomalení další destrukce a úbytku kloubní chrupavky. Důležité je také množství těchto látek obsažených v denní dávce přípravku. Ve většině studií je zmiňována denní dávka 1500 mg glukosamin sulfátu a 1200 mg chondroitin sulfátu.

Eva Pavlatová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

na bolavé klouby je hodně produktu, jen si vybrat ten správný,
Damoša  |  18.6.2018 22:15

a hlavne takový který opravdu zabere a bolest ustoupi, takových je opravdu...
Valmonta  |  23.6.2018 22:15

určité tzv.potravinové doplňky jsou dobré,stejně jako různá...
Roman  |  24.6.2018 12:52

čínané toto praktikují po staletí,a takové potíže jako lidé na...
Roman  |  24.6.2018 12:54

nevíte někdo za jak dlouho ten přípravek zabere a jak dlouho se musí...
Pudrito  |  31.7.2018 10:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *