Postižení nervů - neuropatie

21.11.2002 00:00
Zdraví

Neuropatie může být vrozená nebo vzniknout v průběhu života vlivem infekcí, autoimunitních a metabolických onemocnění, toxických vlivů, degenerace, vitamínových a výživových deficitů či v důsledku nedostatečného cévního zásobování nervů. Též při nádorových onemocněních dochází k postižení nervů. Projevy jsou rozmanité - od bolestivosti, brnění, pálení, svědění přes poruchy pohybu, citlivosti až po ochrnutí. Postižení autonomního nervového systému vede k narušení funkcí vnitřních orgánů. Je-li nervů postiženo více najednou, hovoříme o polyneuropatii.

Z toxických vlivů může mít na rozvoj neuropatie vliv užívání některých léků (např. statiny proti zvýšené hladině cholesterolu, některá cytostatika, antibiotika, chronické užívání léků proti bolesti či na nespavost).

Časté je postižení nervů po chronickém užívání alkoholu, kdy vzniká nedostatek vitamínu B1 a B12. Zamoření organismu těžkými kovy (arzén, olovo, thalium, rtuť aj.) způsobuje též postižení nervového systému.

Nebezpečné jsou látky n-hexan (používá se jako rozpouštědlo tuků, součást lepidel, laků, gumových směsí, je obsažen i v pohonných hmotách) a methyl-n-butylketonu (používá se při výrobě laků). Z infekčních onemocnění se na rozvoji neuropatie často podílí borelióza přenášená klíšťaty. Na rozvoj neuropatie by si měli dávat pozor i lidé živící se převážně rostlinnou stravou. Nedostatek vitamínu B12 poškozuje nervový systém.

Neuropatie hrozí lidem s chronickými onemocněními jater či ledvin.

Nejčastěji je však neuropatie zmiňována v souvislosti s cukrovkou (tzv. diabetická neuropatie). Tato komplikace se vyskytuje u 50 % pacientů závislých na inzulínu ( I.typ) a u 28 - 40 % diabetiků na inzulínu nezávislých (II.typ).

Prvním příznakem diabetické neuropatie bývá ztuhlost nebo brnění prstů u nohou či celých nohou. Objevuje se zvýšená choulostivost kůže. Někteří lidé si stěžují na bolesti, zatímco jiní nejsou naopak schopni bolest nebo změny teploty pociťovat. Může dojít i k ochrnutí okohybných či lícních nervů. Při poškození autonomního nervstva trávícího traktu vznikají průjmy. U některých pacientů se objevuje pocit plného žaludku nebo nevolnosti. Při rychlém vstávání může vzniknout závrať, a proto je nejlepší vstávat pomalu a s dopomocí. Postižení nervů v oblasti pánve může vést k poruchám funkce močového měchýře a u mužů k poruchám erekce.

Léčba neuropatií je zaměřena především na odstranění vyvolávající příčiny, resp. na léčbu primárního onemocnění( u cukrovky je důležitá stabilizovaná hladina krevního cukru, u poruch prokrvení se podávají léky rozšiřující cévy), na zmírňování příznaků (podávání léků proti bolesti), fyzioterapii, popř. lázeňskou léčbu.

Z potravinových doplňků se doporučují i preventivně vitamíny B komplexu, vitamín B12 , calcium, kyselina alfa-lipoová s pozitivními účinky na nervová vlákna a vitamín E a ginkgo biloba, jež zlepšují prokrvení.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dnes jsem si poprvé vzala Lyric , strašně mne rozbolela hlava a je mi...
Dara  |  1.3.2017 02:49

Berte POUZE jak máte předepsáno! Ano, je to návykové, mohla byste mít...
Steve  |  2.3.2017 02:06

Dobrý den, ano, mám to místo Pregabalinu, prý j složení stejné....
Dara  |  2.3.2017 09:04

Bez vyřešení skutečné příčiny neuropatie končetin nepřináší...
Vladimír  |  11.4.2018 20:26

Pane Vladimire, ano strava je velice dulezita u reseni vsech problemu. Mate...
Dana  |  16.4.2018 13:34

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *