Poruchy spánku mají to dopad na zdraví

19.2.2008 00:00
Zdraví

Poruchy spánku trápí až 40 procent lidí, což má dopad na jejich zdraví: nevyspalí lidé mají více úrazů a trpí dvakrát častěji ischemickou chorobou srdeční, třikrát častěji bolestmi hlavy a čtyřikrát častěji depresí. Léčit nespavost alkoholem se nedoporučuje. Kromě toho, že hrozí vznik závislosti, spánek navozený alkoholem odpočinek nepřinese.

"Když člověk výjimečně nemůže usnout, neměl by z toho dělat žádnou vědu. Největší problém nespavců je v tom, že už předem myslí na to, že zase neusnou," řekl novinářům profesor Karel Šonka z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. Doporučil vyhledat lékaře, až když problémy s usínáním trvají déle než měsíc.

"Ukazuje se, že spánek je nesmírně důležitý pro regeneraci duševních a tělesných sil i pro zapamatování důležitých informací," uvedla profesorka Soňa Nevšímalová z téže kliniky.

Společným podkladem většiny spánkových poruch jsou časté probouzecí reakce, které vedou k vyplavování stresových hormonů a k urychlení aterosklerotických změn. Důsledkem je zvýšené riziko infarktu a mrtvice. Například obstrukční spánková apnoe, kdy se pacientovi opakovaně ve spánku zastavuje dech, zvyšuje krevní tlak.

"Čím těžší apnoe, tím častěji je vysoký tlak, proto je nutno nemoc včas zjistit a léčit," zdůraznil Šonka. Když se nemoc léčí, sníží se tím riziko, že se vysoký tlak u pacienta rozvine. A naopak, po léčbě apnoe stačí pacientovi k udržení normálního tlaku méně léků.

Poruchy spánku vázané na takzvanou REM fázi, kdy se člověku zdají sny, mohou být podle Nevšímalové také prvním příznakem vážných onemocnění nervového systému, nejčastěji Parkinsonovy choroby. Zdravý člověk v této fázi spánku má jakoby ochrnuté svaly, nedělá to, o čem se mu právě zdá. Naproti tomu u člověka postiženého parasomnií zůstává napětí ve svalech. Ze spánku mluví a hýbe se, takže mu hrozí zranění.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je vidět první přispěvareli,že bys dobrý spánek asi potřeboval.Nejde...
 |  24.2.2008 13:08

Vím jak na nespavost! Znám účinný a osvědčený produkt.Více...
Bohumil  |  27.5.2008 16:08

Programy pro zdravý spánek, relaxaci, zdraví apod. naleznete např. na...
marek  |  29.6.2008 23:00

Dobrý den, pomozte mi prosím vyplnit krátký dotazník na SYNDROM...
Elisek123  |  14.3.2013 18:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *