Poruchy menstruačního cyklu

26.5.2006 00:00
Zdraví

V době masového užívání hormonální antikoncepce jsou poruchy menstruačního cyklu často překryté pravidelným příjmem syntetických hormonů. Jeho poruchy, které byly často naznačené již před započetím užívání hormonů, se projeví často po jejich vysazení v ještě intenzivnější podobě, většinou když chce žena otěhotnět

Jaké můžou být příčiny poruch menstruačního cyklu z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM)? Pojďme se na ně společně podívat. Není jich málo a proto se budeme zabývat jen těmi nejčastějšími?

 

?                    PŘEDČASNÁ MENSTRUACE ? pokud menstruace začíná předčasně o týden a více( berme normu jako 28 denní cyklus), nebo se opakuje vícekrát do měsíce. Její příčinou bývá nejčastěji vnitřní horkost.

1.                  V době rychlého a stresujícího života, nadměrných a/nebo potlačovaných emocí je velice častou příčinou horkost vznikající ze stagnace  energie jater (také nejčastější příčina bolestivé menstruace a premenstruálního syndromu). V tomto případě je krve jednou málo  a jindy hodně, má rudou barvu(z horkosti), jsou v ní sraženiny(ze stagnace energie) a menstruaci přechází a doprovází rozpínavé bolesti v podbřišku a prsou, podrážděnost, změny nálad před menstruací, depresivní nálady, pocit hořkosti a sucha v ústech. V případě stagnace krve, které nejčastěji předchází dlouhodobější stagnace energie jsou příznaky obdobné, ale bolesti jsou jen v podbřišku, které je citlivé na tlak či dotek. V léčbě je nutné zprůchodnit stagnující čchi, nejčastěji kombinací vhodných bylin a akupunktury a vyhnout se negativním emocím. 

2.                  V případě, že předčasnou menstruaci doprovází odpoledne mírně zvýšená teplota, poruchy spánku, závratě, žízeň, slabost a pobolívání beder a kolen, časté noční pocení a krev je tmavě červená, hustá a je jí málo, je příčinou tzv. ?prázdná? horkost z  vyčerpání ?jinového? aspektu, který vzniká jako následek častého ponocování a noční práce s nedostatkem odpočinku, nevyrovnané výživy, často nadměrné sexuality a konstituční predispozice. Léčbou je nutné doplnit jinový aspekt kombinací bylin a úpravy jídelníčku.

 

3.                  Častou příčinou v době honby za štíhlostí a dietními potravinami bývá předčasná menstruace způsobená oslabením energie, která vzniká vyčerpáním a zachlazením slinivky(jako orgánu považovaného v TČM za nejdůležitější orgán v tvorbě energie z potravy) konzumací dietních potravin, které mají ochlazující účinek a jsou často bez obsahu životní energie. Je to stav kdy oslabená energie nedokáže udržovat krev v cévách a ta se vylévá. Doprovodními příznaky bývá fyzická i psychická únava, slabost končetin, snížená chuť k jídlu a nadýmaní po jídle, bušení srdce a zadýchávání se i při minimální činnosti, tendence k otékání a rychlým změnám hmotnosti, silná menstruace se světlou a řídkou krví, bledý, oteklý a nadměrně vlhký jazyk s otiskami po stranách. Léčba tkví nejen v podávání  zahřívajících a čchi doplňujících bylin posilujících funkce slinivky, ale také úpravě jídelníčku a vynechání ochlazujících potravin.Vhodným doplňkem léčby je použití metody zvané moxibusce(nahřívání vybraných akup.bodů pomocí doutníků ze sušeného pelyňku).

 

?                    OPOŽDĚNÁ MENSTRUACE ?  pokud dojde k opoždění menstruace o více jak 7 dní, je to stav, který podle TČM souvisí s nedostatečností a chladem.

 

1.                  Pokud je krev řídká a tmavá se sraženinami, v podbřišku jsou bolesti ustupující při masáži a zahřátí, potíže doprovází zimomřivost a studené končetiny, časté močení vetšího množství bledé moči, jedná se o tzv vnitřní ?prázdný chlad? v drahách života a dráze početí z oslabení ?jangového aspektu ledvin?. Tento typ opožděné menstruace doprovází velice často neplodnost ze ?zachlazení dělohy?.

 

2.                  V současné době nových a nových diet a módy  odhalených zad a podbřišků bývá častou příčinou tzv. vnější ?plný chlad? v drahách života a početí z opakovaného prochlazení nebo nadměrného příjmu ochlazujících potravin. Příznaky jsou bolesti v podbřišku citlivé na dotek, velké sraženiny tmavé krve, po odchodu kterých bolesti ustupují, sinavá barva obličeje.

 

3.                  Pokud je krve málo, má světlou barvu, menstruaci doprovází bušení srdce a závratě, nejsou ale přítomné bolesti břicha, je příčinou tzv. ?prázdnota/vyčerpání  krve? v v dráze života a početí při oslabení sleziny-slinivky, po nadměrné ztrátě krve(operace) nebo po porodu.

 

 

?                    NEPRAVIDELNÁ MENSTRUACE ? tato chorobná porucha s projevuje nejen nepravidelností cyklu, ale také kolísáním množství krve.

 

1.                  Pokud menstruaci doprovází změny nálad, vznětlivost a bolesti v podbřišku, ňadrech a kříži je příčinou stísňování energie jater a ?prázdnota? ledvin, které způsobují disharmonii v toku krve v drahách života a početí. Způsobuje je dlouhodobý stres a špatná výživa.

 

2.                  V případě, že je krve málo, je řídká, je přítomné bušení srdce, psychická i fyzická únava, závratě, nechutenství a nadýmání po jídle je příčinou ?prázdnota?/vyčerpání srdce a slinivky-sleziny. Způsobovat ji můžou nejen časté starosti, ale také dlouhodobě nevhodná dietní výživa.

 

 

Jak je vidět poruchy menstruačního cyklu můžou mít různé příčiny, kterých společným jmenovatelem  je nejčastěji nevhodný životní styl a stres a jenom důkladné určení ?kořene? ? příčiny může pomoct problém vyřešit.

 

MUDr.Marek Majerčík, Dr.Ac.

 

www.webpark.cz/prirodnimedicina

 

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dobrý den potřebuji se zeptat je to pro me moc duležite mam problem s...
lida  |  23.9.2015 21:59

Tak nedělej,já doufám,že nebudeš,protože to by byla katastrofa....
XS  |  24.9.2015 01:57

Ahoj, bude mi 15 a jeste jsem to nedostala a mam strach co mi budou vsechno...
Maka  |  18.2.2016 00:47

Ahoj, bude mi 15 a mam strach co mi budou vsechno delat kdyz to do 15 nedostanu.
Maka  |  18.2.2016 00:49

Taky se vám ženský stalo že to máte vcelku pravidelný a najednou...
Zdena  |  6.5.2016 14:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *