Porucha čichu prý může být signálem Alzheimerovy choroby

25.7.2007 00:00
Zdraví

Potíže s rozpoznáním známých vůní a pachů, jaké vydávají například citrony, banány nebo skořice, mohou být prvním signálem nástupu Alzheimerovy choroby. K tomuto závěru dospěli ve své studii vědci z univerzity v Cincinnati, kteří navrhují, aby se při odhalování rizika nastupujících poruch mozku používaly čichové testy. Ty by nabyly na významu, kdyby vědci našli způsob, jak zpomalit nebo zastavit Alzheimerovu chorobu a vážnou ztrátu paměti, která je s tím spojena.

Zatím ale nebyla nalezena metoda, jak léčit lidi trpící touto nemocí. Vědci už dlouho vědí, že mikroskopická poranění považovaná za příznaky Alzheimerovy choroby se objevují nejprve v oblasti mozku důležité pro rozpoznávání vůní.

Ztrátu čichu spojovaly s Alzheimerovou chorobou i jiné studie, ale tentokrát vědci poprvé sledovali souvisle pět let čichové schopnosti zdravých lidí a zkoumali zároveň příznaky jejich duševního úpadku.

Do studie bylo zařazeno 600 lidí ve věku od 54 do 100 let, kteří měli za úkol rozlišit desítku běžných pachů: cibuli, citron, skořici, černý pepř, čokoládu, růži, banán, ananas, mýdlo, ředidlo na barvy, benzin a kouř.

Čtvrtina lidí správně identifikovala všechny vůně, nebo se spletla jen v jednom případě. Polovina rozeznala alespoň devět z 12 vůní. Poslední skupina správně určila osm nebo méně vůní. Účastníci testu podstupovali v pětiletém období každý rok 21 rozpoznávacích testů. Zhruba u jedné třetiny lidí se objevily přinejmenším střední problémy s pamětí a myšlením.

U lidí, kteří udělali při úvodních čichových testech nejméně čtyři chyby, byla o 50 procent větší pravděpodobnost, že se u nich rozvinou problémy, než u lidí, kteří neudělali více než jednu chybu. Problémy s rozpoznáváním vůní znamenají také vyšší riziko, že se středně těžké cognitivní problémy rozvinou v Alzheimerovu chorobu.

Vedoucí studie Robert Wilson z chicagské univerzity ale uklidňuje, že snižující se schopnost rozpoznat pachy a vůně ještě není důvod k panice. Příčinou mohou být polypy v nose nebo zánět nosní dutiny a je třeba se poradit s lékařem.

Na druhou stranu když má člověk vyššího věku stále dobré čichové schopnosti, je to velmi dobré znamení, soudí vědci ve studii, která byla zveřejněna v pondělí v odborném časopise Archives of General Psychiatry.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

No a vidíte. Já po 10 letech zkušenosti s péčí o seniory, kteří si...
Martin B.  |  24.7.2007 22:29

Máte pravdu. Seniorům často "nevoní svět jako zamlada" a já také...
Jenda  |  24.7.2007 22:39

Svět ve střední Evropě je postavenej na hlavu. Alzhajmrák se základkou...
Bořek stavitel  |  24.7.2007 23:31

Tak doufej, že z tebe nebude nikdy senior, protože bys někde mohl potom...
pro Bořka stavitele  |  25.7.2007 22:14

Anonyme, doufej, že narazíš na stejně moudrého jako seš Ty:)Podepsat se...
jakubík  |  25.7.2007 22:47

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *