Podle vegetariánů strava vyléčí cukrovku, lékaři jsou opatrnější

17.11.2003 00:00
Zdraví

Radikální změna stravovacích návyků a dostatek pohybu dokážou podle vegetariánů ve značném procentu případů vyléčit cukrovku. Doporučované omezení cukru a obilovin údajně často vede k tomu, že lidé jedí více tuků a bílkovin, což jim v konečném důsledku neprospívá. Novinářům to řekl Robert Žižka z občanského sdružení Společnost Prameny zdraví. Lékař a tajemník Svazu diabetiků Vlastislav Kaplan však považuje toto tvrzení za příliš odvážné.

Diabetik podle Žižky nemusí hlídat obsah cukrů ve stravě a nemusí se bát obilovin, ovoce ani cukru. Vychází z některých výzkumů, podle nichž až polovina diabetiků může přestat používat léky, pokud přejde na nízkotučnou stravu založenou na rostlinných potravinách a pravidelně denně cvičí. Kaplan ČTK řekl, že strava diabetiků by měla být dostatečně vyvážená a pestrá. Měla by tedy obsahovat i živočišné bílkoviny. Také Kaplan však zdůrazňuje potřebu fyzických aktivit.

Cukrovka je způsobena nedostatkem inzulínu v těle nebo jeho malou účinností. Většina diabetiků má cukrovku II. typu. Pět procent nemocných trpí cukrovkou I. typu, která vzniká v raném věku a vyžaduje podávání inzulínu.

Žižka uvedl, že řada zahraničních studií ukazuje, že cukrovka I. typu vzniká pravděpodobně autoimunitní reakcí organismu na mléčnou bílkovinu. Pokud by děti vzápětí po propuknutí onemocnění ze stravy vyloučily mléko, mohly by se vyléčit. Kaplan upozornil, že takové informace se objevují, ale nejsou potvrzeny.

V Česku je podle Kaplana evidováno 660.000 diabetiků. Jejich skutečný počet je však asi o 20 procent vyšší. Lidé přicházejí k lékaři, až když se objeví potíže. V tu chvíli však až 15 let mají vyšší hladinu cukru, která je příčinou diabetických komplikací.

Počet diabetiků na celém světě neustále roste. V Česku se jejich množství do roku 2010 nejspíš zdvojnásobí. V pátek si lidé připomenou nebezpečí této nemoci Světovým dnem diabetu, který bude letos zaměřen na diabetické onemocnění ledvin. Společnost Prameny zdraví propaguje zdravý životní styl.

Zdroj: ČTK - Jitka Klejnová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Necetla jsem zadny z jmenovanych clanku,jen mne zarazila zminka o...
Helena  |  24.10.2006 21:27

Dobrý den Heleno, jestli máte zájem, napište mi na adresu:...
Anna  |  31.10.2006 14:53

Platí to stále? Myslím nějaká rada ohledně vegetariánské stravy a...
pro Annu  |  8.4.2013 13:36

Dvojku asi vyléčí ale co je důležitější. Je to velká prevence....
juj  |  8.4.2013 13:41

Diabetes Mellitus 1.typ nemá šanci vyléčit vegetariánskou stravou....
pš  |  8.4.2013 19:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *