Podle Svazu pacientů je devitalizace účinnější než Avastin

11.2.2005 00:00
Zdraví

Zpráva o novém léku na rakovinu Avastin přiměla Svaz pacientů k tomu, aby ministryni zdravotnictví otevřeným dopisem znovu vyzval k ověření takzvané metody devitalizace. Lék i zmíněná metoda prý totiž působí obdobně, devitalizace je ale účinnější a levnější. Onkologové však tvrdí, že metoda zkoumána byla a neexistuje žádný důkaz o tom, že by byla účinná. Ministerstvo zdravotnictví se k dopisu nevyjádřilo.

Svaz pacientů srovnává Avastin, který nedávno schválila k použití Evropská unie a v ČR se jedná o jeho úhradě z veřejného zdravotního pojištění, s metodu devitalizace. Tuto metodu, která spočívá v podvazování cév vedoucích k nádoru, objevil a na zvířatech vyzkoušel Karel Fortýn. "Lék má s metodou společné to, že brání přítoku živin do nádoru, ale působením na tvorbu cév, tedy pomalu," napsali představitelé svazu ministryni Miladě Emmerové s tím, že devitalizace je účinnější.

Zatímco léčba Avastinem stojí u jednoho pacienta přes 200.000 korun měsíčně, devitalizace je podle autorů dopisu nepoměrně levnější. A právě tento fakt prý stojí v pozadí odporu proti ní. "Ptáme se - proč Avastin ano a metoda dr. Fortýna ne. Snad proto, že by se mohlo ukázat, že tato metoda dává trvalejší výsledky a je přitom laciná?" uvedli zástupci svazu. Viceprezident svazu Josef Mrázek ČTK řekl, že zájem na potlačení devitalizace mohou mít vzhledem ke svým finančním zájmům farmaceutické firmy i výzkumníci. Podle něj ale jde jen o domněnku.

Podle předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka však neexistuje žádný důkaz o tom, že by devitalizace byla přínosná pro léčbu zhoubných nádorů. "Neprokázal to ani výzkum, který v poslední době prováděla česká akademie věd," uvedl Vorlíček. Avastin může v důsledku působit podobně jako podvázání cév. Protože však proniká přímo do nádoru, podle Vorlíčka i na metastázy, na které podvázání cév nemá vliv.

Avastin již v USA prodává Genentech Inc., partnerská společnost Roche. Desetiměsíční užívání avastinu tam přijde na 44.000 dolarů (přes milion Kč). Tento lék je tedy jedním z nejdražších přípravků užívaných k léčbě rakoviny.

Václav Dvořák - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ti tzv. odbornici bezostysne tvrdi, ze devitalizace zkousena byla a...
Karel  |  27.2.2005 21:32

Máš naprostou pravdu.Manžel má zkušenost ze soukromé kliniky,kde si...
Pája  |  8.3.2005 11:30

Za vším stojí bílá mafie. Tak za nimi nelezte a léčte se sami.Pokud...
veřejný vrah  |  12.3.2005 21:00

("veřejnému vrahovi") Pane doktore, kde je uveřejněna omluva těch, co...
Václav  |  17.7.2007 12:47

Jak jsem uz psala, mrzi me, ze odpovedi na toto tema jsou jiz tak stare. Ja v...
miska  |  18.6.2008 20:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *