Počítač: zlo pro vaše oči?

11.11.2009 00:00
Zdraví

Máte po dlouhodobém zírání do monitoru oči suché, podrážděné a unavené? Nejste sami – podle výzkumů Americké optometrické asociace si na podobné potíže stěžuje až 75 % uživatelů počítačů. Co proti tomu můžete dělat?


Práce na PC je pro oči velmi namáhavá. Čteme-li text na papíře, náš pohled směřuje dolů a víčka jsou přivřená. Při pohledu do monitoru se ovšem díváme přímo před sebe, oči jsou široce rozevřené a dochází k jejich rychlejšímu vysychání. Zvýšená únava a podráždění očí navíc postupně vede i ke zhoršenému soustředění, bolestem hlavy a krční páteře a dalším potížím.

Negativní roli přitom hraje i nevhodné osvětlení pracoviště. Obyčejné žárovky totiž produkují světlo s převahou žluté a červené barvy, které oči nadměrně dráždí a časem způsobují trvalé rozšíření zorniček.

Důsledkem je pak nejen únava a zhoršování zraku, ale i zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu. Většina zářivek zase nesvítí, ale velice rychle bliká, což oči rovněž nadměrně dráždí.


Co tedy můžete pro své oči udělat?

  1. Dělejte kratičké přestávky (alespoň každých 5 minut) ? tím nejen ulevíte očím, ale podle amerických vědců rovněž zvýšíte produktivitu své práce až o 13 % (takže vás nikdo nemůže obvinit, že se flákáte).
  2. Zvlhčujte zrak ? můžete používat speciální kapky, stejného efektu však dosáhnete i častým rychlým mrkáním.
  3. Zvolte vhodné osvětlení ? ideální volbou jsou tzv. zdravé, neboli plnospektrální zdroje, které poskytují světlo velmi podobné přirozenému záření. Ty nejenže zmírňují únavu a podráždění očí, ale rovněž mají blahodárný vliv na některé oční vady.
  4. Uspořádejte si pracoviště ? monitor by měl být přímo před vámi (nikoliv na straně), ve vzdálenosti alespoň 50 cm a v takové výšce, aby byl horní řádek obrazovky ve výši vašich očí. Ulevíte nejen zraku, ale i krční páteři

Autor: Peter Sale

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Doktorka je zlo, bílá strašně září.
Hmm  |  15.2.2017 19:30

Tak si to ztlum, ne? :-) Nemusíš si přeci svítit do očí na plný pecky...
Steve  |  16.2.2017 01:56

No já právě dělám spoustu věcí do školy na počítači a už to taky...
Neka  |  23.2.2017 16:47

No já nechci spamovat, ale mě na oči pomáhají moc tyto kapky...
Nerka  |  18.3.2017 19:50

Čumím do monitoru poměrně často, a nic .... Pokud máte LCD a frekvenci...
Steve  |  18.3.2017 21:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *