Pneumokok zabíjí v důsledku krvácení v plících

28.8.2007 00:00
Zdraví

Invazivní pneumokokové onemocnění způsobující mimo jiné zápal plic často zabije pacienta tím, že zaviní krvácení v plících, informovali američtí vědci v dnešním vydání odborného časopisu Immunity. Zjištění patrně také vysvětluje, proč nasazení antibiotik nedokáže mnoho nemocných zachránit.

Podle vědců bakterie streptococcus pneumoniae vylučuje toxin, který vyvolává u řady pacientů silné krvácení, po němž přichází smrt v několika dnech. Toxin s názvem pneumolysin je přitom vůči antibiotikům imunní.

"Co jsme zjistili, je možný mechanismus a možné řešení pro velmi smrtelnou pneumonii," sdělil profesor mikrobiologie a imunologie Jian-Dong Li z lékařského střediska Rochesterovy univerzity v New Yorku. Podle něho to neznamená jen cestu k pochopení, jak lépe proti nemoci bojovat, ale také ke zvážení, zda standardní léčení pomocí léků nepůsobí víc škody než užitku.

Antibiotika totiž sice bakterie "rozseknou", ale zároveň se tím uvolní ještě více toxinů a tudíž nastane i větší krvácení. Liův tým nicméně objevil možný protilék, protein nazvaný inhibitor 1 aktivátoru plasminogenu se zkratkou PAT-1. Univerzita již má licenci na užívání tohoto prostředku pro boj proti zápalu plic. Li věří, že postřik dutiny ústní pomocí spreje s tímto proteinem by mělo proti pneumolysinu působit.

Pneumokok způsobuje smrtící zápaly plic, záněty mozkových blan a míchy a často končí trvalým postižením. V lehčích případech je pneumokok původcem zánětu středního ucha.

Pneumokok napadá děti všech věkových skupin i dospělé, na celém světě ročně zahubí přes milion dětí do pěti let věku. Největší riziko nákazy je do dvou let věku, zvýšené riziko přetrvává do věku deseti let. Nákaza se šíří blízkým kontaktem v dětských a dalších společných zařízeních.

V Česku plošné pneumokokové očkování není, přestože to Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje. Bezplatná je vakcína jen pro děti s porušenou imunitou.

Zdroj: ČTK

Související články

Zápal plic

18.2.2006 19:52

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je to hrozné,zvláště pak naše zdravotnictví.Hlavně že si platíme...
Lena  |  16.1.2008 15:46

ČAUKY, JSEM MÁMČA Z ÚSTÍ NAD LABEM.CO PSÁT?PROSTĚ ŽIJU VE...
MÁCA  |  26.4.2008 12:30

bohužel se musím k vašemu názoru připojit.naše zdravotnictví stojí za...
mirek  |  26.4.2008 15:03

Ahoj,chci se zeptat těch pneumokoků je víc druhů?Známa má...
Marika  |  27.4.2008 13:02

Pneumokoků je asi 90 sérotypů s různou nebezpečností. Je to celkem...
Josef Trögl  |  4.1.2009 10:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *