Pijte vodu!

12.5.2004 00:00
Zdraví

Na trhu není jen stolní voda, ale celá řada nápojů.
Konzumace komerčních nápojů by měla být přínosem, vymožeností moderní doby umožňující používat špičkové technologie. Místo toho se mnohdy může stát zdravotním problémem!

Na trh se totiž dostávají nápoje, jejichž atraktivita je zvyšována obohacováním o celou řadu chemikálií včetně solí (fosforečnany a uhličitany).

Prakticky všechny "limonády" jsou barveny, ochucovány, stabilizovány a chemicky konzervovány, přičemž "vynikají" značným obsahem jednoduchých cukrů, z nichž mnohdy převládá obyčejný řepný cukr. V relativně lepším případě jsou slazeny různými umělými sladidly nebo kombinují umělé sladidlo s cukrem. Některé speciální nápoje jsou obohacovány tonizujícími látkami, především kofeinem.
Negativní působení některých z uvedených složek na zdraví již bylo prokázáno, přesto výroba nebyla zastavena. Je sice otázka, zda největším problémem limonád je vysoký obsah cukru, nicméně obvyklá koncentrace, která je běžně asi 10 g na 100 ml, mění charakter působení nápoje na organizmus v tom smyslu, že:

a) vysoká koncentrace cukru zvyšuje "hustotu" nápoje a tím zpomaluje vstřebání přijaté tekutiny ze žaludku, může dokonce dojít k "nasátí" tekutiny z krve do žaludku (vzniká pocit, že "máte v břiše žáby"), nadbytek tekutiny se potom dostane do střeva a může způsobit průjem;
b) místo aby se tekutina do krve dostala, je z ní "odsáta", a tak se ještě víc prohlubuje nedostatek vody ve tkáních a krvi a zvyšuje se pocit žízně;
c) když vypijete v průběhu krátké doby 1 litr limonády, v níž je obsaženo celkem 100-120 g cukru, je to doslova test snášenlivosti cukru, používaný k vyšetření, zda nejste diabetička (kromě toho i relativně zdraví staří lidé nesnášejí takovéto množství cukru!).

zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výživa nejen pro ženy

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zelený čaj mám strašně ráda a myslím si že je velmi zdravý.Já po...
Popelka  |  8.4.2007 19:57

zeleny caj napomaha vyplavovat toxiny a je dobre ho pit(narozdil treba od...
gregorian  |  20.11.2009 11:33

Vodu pijou žáby pívo starý báby my pijeme rum!!!
Staří mazáci  |  27.7.2014 00:24

Nabrala vodu do dlaní, podala mu ji a řekla: "Pyj".
!  |  27.7.2014 15:10

Pijte vodu, pijte pitnou vodu, pijte vodu a nepijte rum. Jedna paní v...
Jak pravil klasik  |  27.7.2014 17:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *