Pijeme málo tekutin

28.2.2002 00:00
Zdraví

Češi pijí málo tekutin, pít zapomínají hlavně ženy a obecně starší lidé. Z nedostatku tekutin plynou zdravotní obtíže, jako jsou močové kameny a infekce, dna, revma, únava a podrážděnost. Starší lidé jsou více ohroženi mrtvicí.

Podle hlavní dietní sestry Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tamary Starnovské statistiku vylepšuje mladá generace . "Poslední dobou můžeme vidět mladé s lahví vody, jak běžně pijí na ulici. Chvályhodná je i jejich záliba v návštěvách čajoven," uvedla.

Problémy s pitným režimem začínají v dětství. "Děti musejí nejprve sníst oběd, než se mohou napít. Tím vznikají nevhodné návyky," poznamenala. Voda tvoří 60 procent hmotnosti dospělého, dostatečný příjem tekutin je tedy životně důležitý.

"Člověk by měl denně vypít nejméně dva až 2,5 litru tekutiny, více v letních vedrech, při práci v horkých provozech, při pobytu v místnostech s klimatizací nebo ústředním topením, stejně jako při horečnatém onemocnění a při sportu," upozornila.

K doplnění tekutin nejsou podle ní vhodné nápoje s kofeinem, protože tělo odvodní. Lidé by měli dát přednost vodě a bylinkovým čajům před kávou, čajem a kakaem. Z nápojů s obsahem alkoholu je vhodný vinný střik a nízkoalkoholové pivo.

Na pivo nedá dopustit fotbalový internacionál Ladislav Vízek, držitel zlaté olympijské medaile z Moskvy 1980 a dlouholetý hráč Dukly Praha. Za jeho éry nebyly rozšířené iontové nápoje, které dnes mají sportovci, ale i oni museli dodržovat pitný režim.

"Pivo jsme pili jen po zápasech. Člověka to propláchne a únava jde z těla rychleji ven," řekl Vízek ČTK. Dodnes hraje fotbal s partou bývalých fotbalistů. "Hrajeme tak, že pitný režim vůbec nešidíme, ale nic iontového tam není," dodal.

Zdroj: Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ráda bych se někde dozvěděla, jaké množství tekutin mají vypít...
Hanka  |  3.3.2002 16:03

Názorů na množství tekutin je opravdu mnoho, neboť každý z nás má...
marie  |  4.3.2002 11:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *