Parkinsonova choroba

17.12.2003 00:00
Zdraví

Parkinsonova nemoc je jedním z častých onemocnění. Trpí jí především starší lidé, ve vyšších věkových skupinách nad 65 let má tuto chorobu až jedno procento lidí. Nejde ale výhradně o onemocnění seniorů, každého desátého pacienta přepadnou první příznaky ještě dříve, než oslaví 40. narozeniny.

ČTK to řekl Evžen Růžička z oddělení neurologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

V České republice je Parkinsonovou chorobou postiženo asi 12.000 až 15.000 lidí, zhruba o čtvrtinu více mužů než žen. Onemocnění se projevuje zpomalením pohybů, ztuhlostí svalů a klidovým třesem. Jeho zákeřnost tkví v tom, že postižení jsou, navzdory plnému mentálnímu zdraví, vyřazeni z aktivního života.

Dnes se však nemoc dá již úspěšně léčit, i když zabránit jejímu propuknutí nebo vyléčit ji zcela ještě lékaři nedovedou. "Je to jedno z těch 'šťastných' neurologických onemocnění, kde dokážeme velmi dobře potlačovat dlouhodobě příznaky. Existuje celá řada léků, které jsou velmi účinné," uvedl Růžička.

Úplné vyléčení není možné, protože odborníkům dosud zůstává utajena příčina vzniku nemoci. "Co je známo, jsou mechanismy, kterými pak dochází ke vzniku jednotlivých příznaků," dodal neurolog. Vysvětlil, že hlavním faktorem je nedostatek látky dopaminu, který zajišťuje přenos nervových vzruchů v mozku. Nemoc totiž postihuje části mozku, kde se dopamin tvoří.

Podle vědců je rizikovým faktorem věk, dědičnost, vliv životního prostředí i typ osobnosti. Prevence nemoci ale v podstatě neexistuje, upozornil Růžička.

Lidé však již dnes podle něj na toto onemocnění neumírají. "Od toho okamžiku, kdy byl zaveden první velmi účinný lék, který nahrazuje chybějící dopamin, v podstatě už nehrozí, že by pacienti umřeli na Parkinsonovu nemoc samotnou. Umírají na komplikace, ale teď jim můžeme předejít," konstatoval. Nemocní se tak dožívají stejného věku jako jejich zdraví vrstevníci.

K nejznámějším žijícím "obětem" Parkinsonovy choroby patří například papež Jan Pavel II., světový šampion v boxu Muhammad Ali nebo legenda americké country Johny Cash.

Markéta Hrdoušková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, babička 74 trpí parkinsonovou nemocí již dvacet let. Před...
Kathy  |  6.3.2008 12:42

Dobrý den, ráda bych se zeptala na psychickou část osob postižených...
Eva  |  8.9.2008 21:23

Evi, mám známého, je mu tak asi 53 let, byl v ČID, ale odvolal se a...
Ilka  |  9.9.2008 17:22

Tři roky tomu byla u mně zjištěna Parkinsonová nemoc. Beru...
Irča  |  16.11.2014 18:53

Dobry den, Chteli bychom vas poprosit o radu.dnes u nas byla babicka s...
Petr Nemec  |  5.2.2018 17:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *