Pánové pozor na prostatu

19.4.2000 00:00
Zdraví

Prostata je žláza velikosti vlašského ořechu, která je umístěna na spodní straně močového měchýře a obklopuje močovou trubici. Prostata produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie. Prostata je však zároveň místem nejhojnějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy.

Zvětšení prostaty (hypertrofie) či zánět prostaty může nebezpečně ohrozit ledviny. V posledních letech přibývá případů rakoviny prostaty u mužů nad 65 let.

Stejně jako i u jiných nemocí hraje velkou roli při vzniku prostatických potíží životní styl. Úprava životosprávy je důležitá jak v prevenci, tak při léčbě. Při potížích s prostatou je doporučováno odstranit ze svého životního stylu tabák, alkoholické nápoje, kofein, chlorovanou a fluorovanou vodu, kořeněná a konzervovaná jídla. Omezit by se měla také konzumace masa, mléčných výrobků a rafinovaných sacharidů ( zejména cukru ).

Uvádí se, že proti zbytnění prostaty pomáhá dostatek rostlinných bílkovin dodávajících organismu aminokyseliny glycin, alanin a kyselinu glutamovou. Dobrým zdrojem jsou pivovarské kvasnice ( Pangamin ),luštěniny,ořechy a kukuřice. Účinně mohou působit i dýňová semena s vysokým obsahem zinku. Prospěšná je strava s vysokým obsahem vlákniny. Jezte proto potraviny nedělené, celozrnné ( celozrnné pečivo,hnědá rýže ) a dostatek zeleniny ( brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák...).

Z potravinových doplňků se doporučuje užívání zinku, selenu,vitamínu C, E a esenciálních mastných kyselin ( Omega 3 od Profitness ) .
Při hypertrofii prostaty pravidelně cvičte. Nejezděte však na kole, protože tento sport vyvolává tlak na prostatu. Vhodná je chůze. Vyhněte se však pohybu venku za velmi chladného počasí.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jediná rada je jít co nejdřív na urologii. Můj známý měl stejné...
xx  |  1.9.2013 22:50

Dobrý den, rajčata za syrova jsou výrazně méně účinné než když...
Pepa  |  16.5.2014 15:43

Podívejte se sem: http://poradcezdravi.blog.cz Pepa1
Podívejte se  |  16.5.2014 15:44

Já jsem ale četl, že luštěniny obsahují fytoestrogeny, které jsou při...
Milan  |  11.4.2015 11:55

střikat, stříkat a stříkat. Vyplavují se tak veškeré škodliviny.
To chce  |  6.10.2017 12:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *