Paměť starších žen prý může ochránit kofein

16.8.2007 00:00
Zdraví

Ženy po pětašedesátce, které pijí nejméně tři šálky kávy nebo šest šálků čaje denně, mohou prý být na tom s pamětí lépe než ženy, které pijí jen jeden šálek nebo ještě méně. K tomuto závěru dospěli francouzští vědci z národního ústavu pro zdraví a lékařský výzkum, kteří ve spolupráci s univerzitou v Lisabonu zkoumali vztah mezi spotřebou kofeinu a intelektuálními schopnostmi nazývanými kognitivní, mezi něž patří paměť, jazyk nebo logika.


Do výzkumu zahrnuli přes čtyři tisíce žen a téměř tři tisíce mužů starších 65 let. Na základě údajů o této skupině sedmi tisíc lidí, které shromaždovali čtyři roky v Montpellier, Dijonu a Bordeaux, vytvořili statistický model. Brali v úvahu i další faktory, které mohou ovlivnit kognitivní schopnosti, jako je věk, vzdělání, krevní tlak, kardiovaskulární nemoci nebo deprese. Matematický model ukázal, že kofein má ochranný účinek na paměť jen u žen, shrnují vědci výsledky svého výzkumu ve specializovaném časopise Neurology.


"Náš model ukazuje zcela jasně, že kofein ovlivňuje fungování mozku žen," řekla vedoucí studie Karen Ritchieová.


Je třeba ještě zjistit, proč kofein chrání jen ženy. "Je možné, že muži a ženy zpracovávají kofein rozdílně nebo že se tady projevuje ještě působení hormonů," řekla vědkyně.


Podle ní je třeba osvětlit biologický mechanismus a zjistit, jestli by kofeinová terapie mohla být užitečná.


Ze studie dále vyplynulo, že kofein nemá dopad na výskyt Alzheimerovy nemoci. Podle Ritchieové je třeba pokračovat ve výzkumu ještě dva roky a prozkoumat lépe vztah mezi kofeinem a Alzheimerovou nemocí, protože je pravděpodobné, že spotřeba kofeinu neovlivňuje výskyt nemoci, ale její rozvoj už ano.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pamět a kofein? Tomu nevěřim, pamět se musí taky cvičit. Já cvičim...
Emilka  |  26.1.2013 15:14

Hrami? To vážně funguje? Zajímavé. Jdu si o tom přečíst S tou kávou...
Eri  |  14.2.2013 11:13

Ne vázně, z vlastní zkušenosti můžu doporučit. Když tomu člověk...
Emilka  |  22.2.2013 10:15

Tak a teď bych chtěla vědět, která je ta pravá. Nebo snad všechny?
s  |  22.2.2013 10:22

No dámy, mali by ste si pozrieť ktorá káva koľko kofeínu obsahuje....
Martin  |  6.1.2015 18:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *