Pacienti s virem HIV, kteří neonemocněli AIDS

29.8.2006 00:00
Zdraví

Jeden ze 300 pacientů s virem HIV nikdy neonemocněl AIDS a nikdy neutrpěl újmu na imunitním systému. Proto ušli zájmu výzkumníků, vždyť jsou v pořádku a nepotřebují léčbu ani pozornost. Poukázali na to odborníci, kteří se v kanadském Torontu sešli tento týden na 16. mezinárodní konferenci o boji proti syndromu získaného selhání imunity (AIDS).


    Ale právě proto doktor Bruce Walker z Harvardovy lékařské školy se svými kolegy chtějí tyto takzvané "elitní" pacienty zkoumat v naději, že jejich případy pomohou při hledání očkovací látky nebo léčby. "Kdybychom kruci mohli zjistit, co v těch lidech úspěšně kontroluje virus,..., mohli bychom se pokusit to zkopírovat," prohlásil Walker.


    Ani on, ani další experti nejsou zatím s to zjistit, proč někteří lidé žijí i 15 let s virem HIV a nikdy neonemocní AIDS. Virus obvykle zabíjí lidi do dvou let, pokud nejsou léčeni.


    Status elity je však přesně definován množstvím viru, jaké jim koluje v krvi. Pacienti s HIV dostávají léky teprve tehdy, když se virus v jejich krvi dostane na určitou úroveň nebo dokud virus nezabije jisté množství buněk imunitního systému nazývaných CD4 T.


    Walker vystopoval asi 200 elitních pacientů a s pomocí dalších výzkumníků se snaží najít další. Podle jeho odhadu jen ve Spojených státech jich bude na 2000. Chce od nich získat vzorky krve a DNA a porovnat jejich základní genetické sekvence se zdravými lidmi, respektive jinými pacienty s HIV. Možná právě některé genetické varianty dají odpověď, co se v těle těchto pacientů děje.


    Ze 39 milionů lidí s virem HIV či AIDS na světě asi sedm milionů potřebuje léčbu. Avšak pouze 1,6 milionu z nich se jí skutečně dostane, upozornila na konferenci Světová zdravotnická organizace (WHO).


    Za příklad však může posloužit Thajsko, které nutná léčiva, takzvané antiretrovirální léky (ARV) poskytuje 90 procentům ze svých nemocných, upozornila Světová banka. Zároveň tím vyzvala další rozvojové země, aby následovaly jeho příkladu.


    Thajská vláda poskytuje ARV 78.000 pacientů, a to díky zejména místní výrobě léků, která nevyjdou ani na 30 dolarů měsíčně. Tento úspěch je ale spojen také s programem prevence, který byl v této asijské zemi zahájen začátkem 90. let. Kdyby nebylo tohoto programu, bylo by dnes v Thajsku 14krát více případů," prohlásil ekonom Mead Over ze Světové banky. Každý dolar investovaný do prevence ušetří zemím pravděpodobně 43 dolary na péči.


    Od roku 1984, kdy se v Thajsku objevil první případ viru HIV, bylo v zemi zaznamenáno již přes milion nakažených.


    Virem HIV je ve světě infikováno kolem 39 milionů lidí, z nich přes 60 procent připadá na subsaharskou Afriku. Od začátku 80. let minulého století, kdy byl virus HIV poprvé identifikován, podlehlo AIDS už 25 milionů lidí. Každý rok se nově nakazí asi čtyři miliony lidí.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

nebudu reagovat na tenhle článek,ale chci všem klukům co tohle budou...
zedik  |  20.4.2007 15:47

Zedik: To je hrozné a nechápu, jak takoví lidé mohou žít s čistým...
Lucinda  |  30.7.2007 13:36

Ahoj,nedávno sme se právě o tom úmyslném nakažení bavili.Je to hnus,a...
Mony  |  30.7.2007 14:27

to je hrozne, ale kdyz maji gayove styk meli by si navzajem ukazovat testy na...
 |  26.10.2007 11:56

To je hrozný a taky se bojim jestli mě bývalej úmyslně nenakazil.
- - - -  |  12.1.2011 21:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *