Pacienti po úrazech mozku nás mohou vnímat

10.3.2005 00:00
Zdraví

Pacienti po těžkých úrazech mozku často nejeví známky toho, že vnímají dění kolem sebe. Nejnovější lékařská studie však naznačuje, že mnozí slyší a vnímají, avšak nemohou to dát najevo.

Časopis Neurology informoval o studii, v níž byli pomocí magnetické rezonance vyšetřeni dva pacienti upoutaní po úrazu mozku na lůžko a sedm zdravých mužů a žen.

Mozková aktivita nemocných byla většinou o víc než polovinu nižší než ve skupině zdravých lidí. Součástí testu však byl záznam mozkové činnosti i ve chvíli, kdy byla účastníkům studie přehrána nahrávka, na níž blízká osoba popisovala společně prožité chvíle. V těchto okamžicích se mozková aktivita nemocných lišila od ostatních jen minimálně.

"Předpokládali jsme, že v této situaci budou reagovat i pacienti, avšak neočekávali jsme nic podobného," řekl newyorský neurolog Nicholas Schiff. Jazyková centra mozků obou nemocných pracovala téměř srovnatelně s mozky zdravých lidí.

"Nahání to husí kůži, protože to naznačuje, v jaké izolaci se ti lidé ocitají ve chvílích, kdy my s nimi zacházíme, jako kdyby vůbec nic nevnímali," řekl Joseph Fins z newyorské presbytariánské kliniky.

Odborníci očekávají, že pokud se výsledky potvrdí, budou moci vyšetření mozku pomoci řešit spory kolem legální odpovědnosti zdánlivě nereagujících pacientů.
Dartmouthský neurolog James Bernat se domnívá, že by standardizované vyšetření pomohlo v takových případech, jako je Terri Schiavová z Floridy. Navzdory manželovu přání je několik let udržována při životě, protože se příbuzní nemohou dohodnout, zda je žena při vědomí nebo nikoli.

Podle odhadů neurologů je v USA až 300.000 lidí v podobném stavu jako paní Schiavová. Jsou upoutáni na lůžko, nekomunikují, nemohou se sami najíst, avšak dýchají bez pomoci.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *