Pacienti si mohou najít svého zubaře v seznamu na internetu

21.9.2007 00:00
Zdraví

Pacienti si mohou začít hledat zubaře ve svém bydlišti či v místě práce nyní i na internetu. Česká stomatologická komora (ČSK) zveřejnila seznam všech zubních lékařů, kteří smějí v ČR vykonávat povolání, na svých stránkách www.dent.cz/csk. Podle seznamu si zájemci mohou také zjistit, jakou školu jejich doktor vlastně vystudoval a zda se dál vzdělává. Seznam dnes novinářům představilo vedení ČSK.

Členství v komoře je pro lékaře, kteří chtějí v ČR léčit, povinné. ČSK eviduje nyní 8050 zubařů, zhruba 7000 z nich se profesi aktivně věnuje. Zbývající nyní povolání nevykonávají.

"Jsme první a zatím jediná komora, která naplnila novelu zákona o komorách, co platí od jara, a seznam zveřejnila," uvedl prezident ČSK Jiří Pekárek. Podle něj registr dává pacientům záruku, že lékař v něm zahrnutý má potřebnou odbornost a vzdělání, je zdravotně způsobilý a bezúhonný. "Pokud by člověka ošetřoval někdo, kdo není na tomto seznamu, znamená to, že není něco v pořádku," podotkl prezident ČSK. V takovém případě by se lidé měli obrátit na komoru.

V seznamu mohou lidé zatím vyhledávat podle obcí a měst, podle druhu poskytované péče či podle příjmení zubařů. U jednotlivých lékařů pak najdou adresu jejich pracovišť, datum začátku členství v komoře, absolvované školy, doplněné další vzdělání i osvědčení k výkonu jednotlivých specializací.

Podle ředitelky kanceláře ČSK Marie Švábové by se v databázi od Nového roku mohly objevit i údaje o tom, s jakými pojišťovnami mají zubaři smlouvu a zda přijímají nové pacienty. Chybět by neměly ani ordinační hodiny. Komora by ráda zveřejnila i odkazy na webové stránky zubařů či jejich telefonní čísla. Některé informace ale podle Pekárka zatím nemůže uvést kvůli ochraně údajů.

Podoba stránek není podle vedení ČSK definitivní. Nyní se pracuje na nové grafické verzi, která by měla být pro pacienty přehlednější. Švábová připomněla, že informace bude komora pravidelně aktualizovat. Do budoucna by vedle seznamu domácích lékařů chtěla zřídit i evidenci lékařů hostujících. Pacienti by se tak mohli dozvědět víc i o doktorech, kteří jsou v ČR jen na kratší dobu.

Zubařů začíná být v Česku nedostatek. Mnozí pacienti si stěžují na to, že nemohou najít lékaře. Vybraní doktoři mají totiž již plnou kartotéku a nepřijímají je. Podle Pekárka se situace může v příštích letech ještě zhoršit. Zhruba 60 procent zubařů je totiž starších 50 let, postupně tedy budou odcházet do penze. Mladých lékařů ale přichází do oboru málo. Ročně jich nastoupí do ordinací jen stovka.

Kateřina Krausová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

?
?  |  12.1.2011 21:39

já mám stejný problém jako Jirka obědnám se ale čekání a zvuky co se...
Piňosová ilona  |  26.7.2011 19:51

Dobrý deň, určite by som Vám rada poradila doktora Chaloupku....
Alica  |  21.11.2013 12:59

tak vám všem musím povědět,jak to s tím dnešním zdravotnictvím...
DidovaI  |  12.8.2014 15:04

Ročně vystuduje jen 50 zubařů a přitom jich 65 umře, dělají často do...
Zubařů je málo a lepší to nebude  |  12.8.2014 15:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *