Otroci obrazovek

10.4.2000 00:00
Zdraví

I když nežijeme již v otrokářské společnosti, člověk se může stál otrokem snadno a dobrovolně. Těžko říct, zda je lepší být otrokem někoho či něčeho. Já bych řekla, že pokud jsme otroci něčeho, tak máme větší šanci k samoosvobození.

Pokud jste například otrokem obrazovky televizní či computerové, stačí ji přece jen vypnout. Ona za vámi nepoběží a ani vám nevynadá. " Je to přece tak lehké"
A měli byste to udělat. Nejen proto, že otročit je nedůstojné. Ono to není ani zdravé. Vynechám -li vliv televizních pořadů na vaše psychické zdraví, musím se zmínit o nezanedbatelném vlivu na zdraví tělesné.

Pravidelné několikahodinové vysedávaní u obrazovky ochuzuje váš organismus o vitamín A a zároveň je zátěží pro vaše oči. Měli byste proto pravidelně užívat 25000 UI betakarotenu, což je provitamin A, který se v těle podle potřeby přeměňuje na vitamin A. Přírodním zdrojem vitaminu A jsou např. játra, mrkev, rybí tuk, tmavězelená a žlutá zelenina,vejce, mléčné výrobky a žluté ovoce.
Jelikož u obrazovek nenachytáte dostatek slunečního záření, může vašemu organismu chybět vitamín D, jehož nedostatek se může projevit měknutím kostí (osteomalácií), řídnutím kostí(osteoporozou) a zvýšenou kazivostí zubů. Zdrojem D vitamínu by pro vás tedy měl být rybí tuk, tuňák, losos, mléčné výrobky.

Pokud jste nemocní, měli byste vědět, že před obrazovkou se budete léčit déle.

Samozřejmě, že několikahodinové vysedávání u obrazovky je také zátěží pro vaši páteř a celou pohybovou soustavu. Proto byste si měli osvojit alespoň nějakou jednoduchou soustavu protahovacích cviků, kterou se pokusíte zařadit do pauz, pokud ještě nějaké děláte.
Nejideálnější by bylo, kdyby jste občas obrazovku úplně vypnuli a šli se projít ven na čerstvý vzduch. Pokud si pořídíte psa, tak budete mít vyhráno, ten vás od obrazovky vysvobodí.

autor: m.k.

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dříve,když byl film kde bylo násilí označen hvězdičkou a dětem tak...
Boris  |  5.3.2008 10:47

Když už sme u tv tak mně rozčiluje jak věčšina lidí středního věku...
martina  |  7.4.2008 11:57

Když už sme u tv tak mně rozčiluje jak věčšina lidí středního věku...
martina  |  7.4.2008 11:58

Nuz,Evi,pomaha aj tachyonovy disk.....sama ho mam,dostala som ho do daru....
lubi  |  19.10.2008 13:12

:-))
 |  20.10.2008 09:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *