Otravy z hub

12.8.2002 00:00
Zdraví

Pravé otravy houbami se vyvíjejí v souvislosti s požitím jedovatých hub, záměnou za jedlé. Jedlé houby mohou být příčinou otravy za předpokladu, že dojde k jejich zkažení, následkem nevhodného skladování či vlivem nesprávného kuchyňského zpracování.

Příčinou záměny může být nejen neznalost jedovatých hub, podobných s jedlými, ale i neopatrnost a nepozornost při sběru.

Nejtěžší - s ohrožením života - je otrava muchomůrkou zelenou (Amanita phaloides) a příbuznými houbami. Otravu středně těžkého stupně vyvolá u dospělého člověka požití 1/4 až 1/2 plodnice houby, smrtelnou dávkou jsou 1-2 plodnice. Pro otravu je typické dlouhé bezpříznakové období - 8 až 12 hodin od požiti houby do prvních příznaků.

Příznaky prvního období (1.- 4. den) se projevují prudkou bolestí v celém břiše, úporným zvracením a průjmy. Nemocný je zesláblý a schváceny'. Brzy se dostavuje žízeň, selhání ledvin, kolaps.

Přežije-li nemocný první období, od 4. do 7. dne nastupuje druhé období otravy. Je charakterizováno těžkými známkami selháni jater a ledvin. Toto období může končit kómatem, a to 10.-12. den po požití jedovaté houby.

I když nemocný přežije i druhé období, zůstávají trvalé známky postižení jater a ledvin. Úmrtnost se uvádí u 50-80 % otrav. Nebezpečí je zvláště velké u dětí.

Proto každý nemocný podezřelý z otravy musí být co nejrychleji dopraven do nemocnice. Jako první pomoc po pozření hub je zapotřebí provést výplach žaludku a klyzma, dále podat ricinový olej. Výplach ztrácí význam, jde-li o druhou fázi onemocnění, když již proběhly zvracení a průjem.

Léčba v nemocnici se řídí příznaky onemocnění. Specifickým antidotem při poškození jater muchomůrkou zelenou je kyselina thiooktová.

Otrava muchomůrkou pantherovou (Amanita pantherina) probíhá po krátké době latence - 30 minut až 2 hodiny. Zpočátku převládají příznaky psychického vzrušení, pocity horka, závratě, na vrcholu otravy pak zvracení. Úmrtnost je 2-5 %, v nejtěžších případech - v kómatu. Jako první pomoc se doporučuje výplach žaludku, poté salinické projímadlo nebo ricinový olej. Léčba v nemocnici je nezbytná. Obdobně probíhá otrava muchomůrkou červenou (Amanita muscaria).

Otrava ucháčem obecným (Gyromitra esculenta) se projeví pouze po snědení čerstvých hub. Povařením se buněčný jed zničí. Dochází především k postižení jater. V některých případech je otrava smrtelná. Léčba je podobná jako u otravy muchomůrkou zelenou.

Dále může dojít k otravě pavučincem plyšovým (Cortinarius orellanus). Doba latence je dlouhá: 2-4 dny. Dochází k selhání ledvin. V léčbě je nutná dialýza na umělé ledvině.

Při otravě vláknicí začervenalou (Inocybe patouillardii) dochází k nevolnosti, křečím, slinotoku, třesu, prudké bolesti v břiše, dušnosti, poklesu krevního tlaku. Nemocný je ohrožen otokem plic a srdečním kolapsem. Antidotem jedu je atropin.

Podobný obraz otravy byl pozorován po požití jiných druhů vláknic a také bílých druhů strmělek.

Vedle těchto těžkých otrav houbami se vyskytují i otravy lehčího typu - například po požiti holubinky vrhavky (Russula emetica), ryzce kravského a hnědého (Lactarius torminosus et helvus), hřibu satana (Boletus satanas), hlívy olivové (Pleurotus olearius), pečárky zápašné (Agaricus xanthodermus) i starších plodnic kuřátek (Ramaria). Otrava je charakterizována žaludečně střevními příznaky. Nejtěžší otravou tohoto typu je otrava závojenkou olovovou (Entoloma lividum) a čirůvkou tygrovanou (Tricholoma pardalotum). Doba latence je asi 2 hodiny. Otrava trvá 2-3 dny. Nutný je výplach žaludku a klyzma.

Nejlepší prevenci otrav houbami je jejich dokonalá znalost. Zejména začátečnici by měli konzultovat své nálezy nejen s atlasem hub, ale i se zkušeným sběratelem.

Velké opatrnosti je třeba dbát při sběru příliš mladých plodnic. Tehdy nebývají dobře patrny hlavni rozpoznávací znaky a snadno pak dojde k záměně.

Nejsme-li si jisti na 100 % rozpoznáním houby, ani jako zkušeni houbaři takové nasbírané houby sami nekonzumujeme ani nedoporučujeme ke spotřebě. Nenakupujeme čerstvé ani naložené houby u pochybných prodavačů.

Zdroj: Rodinná encyklopedie zdraví - Pragma

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

tak určitě, kdo tohle přežije, tak má těžké následky. Někdy jsou...
ß-amanitin  |  9.11.2013 22:58

Vždycky mi vrtalo hlavou, co by se stalo: jako malé děti jsme sbírali...
hvhgcgh  |  10.11.2013 13:57

Blbost, takovou špetku ani neucítíš. To asi mysleli extrahovanej jed, ne...
Smotlacha  |  10.11.2013 15:48

já jsem měl v pondělí houbovku ze sušených hub a bylo to výborný! V...
Randy  |  19.12.2013 14:41

Všechny houby jsou jedlé, ale některé jenom jednou.
!  |  20.12.2013 09:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *