Osteoporóze diety nesvědčí

9.11.2007 00:00
Zdraví

Správná strava je při osteoporóze neboli při řídnutí kostí hmoty jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících úspěch léčby. Je důležité, aby obsahovala dostatek bílkovin a také dostatek kalorií. Při mnoha zdravotních problémech lékaři doporučují pacientům, aby zhubli. Neplatí to však lidi s osteoporózou. V tomto případě může být nízká hmotnost spíše na závadu, některé diety dokonce riziko osteoporózy zvyšují, uvádí to internetové stránky www.osteoporoza.cz.

Nejdůležitější složkou pro stavbu zdravých a silných kostí je vápník. Při onemocnění osteoporózou je nutné ho přijímat více. Každým dnem by to mělo být asi 1300 miligramů vápníku.

Vápník je nejenom v mléku a mléčných výrobcích, ale také v sojových produktech, obilovinách, bílých fazolích, pomerančové šťávě, brokolici, kapustě, lněných, slunečnicových a dýňových semínkách. Je ho dostatek i v lososu a v měkkých částech kostí mořských ryb.

Vstřebávání vápníku brání kyselina šťavelová obsažená v rebarboře, špenátu či chřestu. Vápníku nesvědčí také mandle a kešu oříšky. Nevhodná je kyselinotvorná strava, protože tělo potřebuje k zneutralizování kyselin zásadité látky, tedy i vápník, a když jich má nedostatek v potravě, začne ho odebírat z kostí. Kyselinotvorné potraviny jsou maso, vejce, bílá mouka, cukr a nápoje jako Coca-cola.

Riziko osteoporózy zvyšuje nejen malé množství vápníku, ale také nedostatek pohybu a nadbytek alkoholu. Odbourávání kostní hmoty urychlují i více než tři šálky kávy denně.

Dnešní senioři mají podle lékařů kostru v horším stavu než jejich vrstevníci z předcházející generace. V současnosti osteoporózou trpí v Česku přibližně půl milionu žen a 200.000 mužů. Podle některých odborníků je situace ještě horší. Před 20 roky byla osteoporóza prakticky neléčitelná. V současné době je situace příznivější. Přesto je nejdůležitější prevence.

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Článeček sice bije na poplach, že problém Osteoporózy se více...
Honza - aloe"aloe-gel.cz  |  11.11.2007 15:58

Z jiného článku zde na doktorce:...
coroner  |  12.11.2007 17:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *