Osteoporóza trochu jinak

20.6.2006 00:00
Zdraví

Je v současnosti stále větším strašákem. A nejen starších lidí. Její hranice se posouvají do mladších věkových skupin. A to se jí snažíme předcházet vším možným – léky, spoustou mléčných výrobků i samotného vápníku, výživovými doplňky…. Ale postižených přibývá! Něco je asi špatně. Osteoporóza je na postupu!

Již mnoho tisíc let se ve filozofii tradiční čínské medicíny říká, že ? kosti /a také vlasy / jsou zbytkem ledvin?. Když jsou silné ledviny, jsou silné i kosti. Myslí se tím nejen energie ledvin, ale také tzv. ?esence? ? pomyslná hmota, uchovávaná v ledvinách. Z ní se vytváří a regeneruje nejen krev, nervová tkáň, ale také kosti. Vyčerpávajícím životním stylem, špatnou výživou, nedostatkem pohybu, u žen opakovaným těhotenstvím obou složek rychle ubývá...Pokud nejsou vhodnými potravinami nebo bylinami dostatečně doplňované, slábnou ledviny a s nimi také kosti. Existuje tady paralela s moderní medicínou, která ledviny také považuje za důležitý článek v hospodaření s vápníkem.

Jaké jsou podle TČM další příznaky oslabení energie ledvin? Je to nejen časté močení většího množství moči a případný vznik otoků, ale také zimomřivost, bolesti zad, slábnutí a padání vlasů, neplodnost, únava, kruhy a otoky pod očima? Při přenosu patologie na orgán slinivku jsou to také poruchy trávení, průjmy a přibývání hmotnosti. Při vyčerpání ?esence? jsou to dále noční pocení, hubnutí, u žen (ale také mužů) v přechodu návaly horka a pocení, předčasné padání, slábnutí a šedivění vlasů, závratě, sucho v ústech a hrdle (i chronické bolesti hrdla), neklid a poruchy psychiky ?

Jak teda probíhá léčba řídnutí kostí tradiční čínskou medicínou? Všemi dostupnými prostředky se ?posilují a doplňují? ledviny. Mám na mysli nejen léčebné metody a prostředky jako jsou byliny, akupunktura a moxování. Nejdůležitějším lékem je výživa. V jídelníčku se volí potraviny s působením a vztahem k ledvinám. Jsou to mnoha tisícileté zkušenosti dietologie TČM. Do jídelníčku se přidávání v hojné míře potraviny jako sezam, ořechy, luštěniny, mořské plody? Za povšimnutí stojí, že současně obsahují také hodně vápníku. Léčba osteoporózy není ani v TČM krátkodobou záležitostí. Je nutný celostní přístup, kde žádná složka léčby není zanedbatelná. Důležité je začít včas, aby osteoporóza vůbec nevznikla. A to je celoživotní záležitost.

MUDr.M.Majerčík, Dr.Ac. www.webpark.cz/prirodnimedicina

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Chtěla bych se spíše zeptat, kde se mám objednat na preventivní...
Korbičková Eva  |  31.8.2006 09:30

Nevím odkud jste,ale v různých městech se provádí ultrazvukové...
Jana  |  31.8.2006 12:25

Ahoj,mám lék na osteoporozu,už mi zastavil postup.Prodám za původní...
Dáša  |  11.1.2008 20:14

Mám bolesti kostí, podle osteodenzitometrie mam lehkou osteopenii. Mám...
Koupím lek na osteoporozu  |  27.2.2011 20:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *