Oslavte příchod jara s úsměvem

14.3.2016 11:21
Zdraví

Již po třetí oslavíme 20. března nejen příchod jara, ale i Světový den ústního zdraví. Ten od roku 2008 vyhlašuje Světová stomatologická federace a každý rok se do něj zapojí více než 70 zemí světa.

Metla lidstva: zubní kaz

U nás tento zdravotně osvětový den pořádá Česká stomatologická komora. Jeho hlavním posláním je zlepšení povědomí veřejnosti o nutnosti správné a hlavně pravidelné péče o ústní dutinu a propagace zdravých stravovacích návyků. Cílem je zmírnit negativní dopady nejrozšířenější civilizační choroby - zubního kazu. Ten může v některých případech vést až ke zhoršení celkového zdravotního stavu - například onemocnění srdce, ledvin nebo revmatizmu.

Zdravá ústa jsou důvodem k úsměvu

Jak se tedy vyhnout nebezpečných následkům zubního kazu? Základem jsou pravidelné preventivní prohlídky. Od pojišťovny máte nárok hned na dvě návštěvy zubního lékaře ročně. Kromě vyšetření s ním nezapomeňte probrat způsoby správné péče o váš chrup. Ten máme totiž každý jedinečný a co někomu pomáhá, může druhému působit potíže. Nesprávná technika používání zubní nitě může poškodit dásně a nadělat víc škody než užitku. Návštěva dentální hygienistky není hrazena z pojištění, ale některé pojišťovny na ní svým pacientům přispívají. Vynaložené prostředky se vám v budoucnu určitě vrátí.

Základem je správná technika

Jednou z nejdoporučovanějších technik čištění je v současnosti stírání plochy zubů odshora směrem dolů, tzv. „od červeného k bílému“. „Při tomto pohybu nedochází k poškozování zubní skloviny krčků zubů, které může vést k zvýšení citlivosti zubů a později i k mnohem vážnějším problémům,“ říká dentální hygienistka Kateřina Ciklová z Philips Oral Healthcare.

Doba čištění by neměla být kratší než 2 minuty, nařiďte si třeba na telefonu budík a pokuste se tento čas dodržet. „Nezapomeňte na vnitřní strany zubů. Možná si myslíte, že nejsou součástí vašeho úsměvu, ale jejich čištění je pro zdraví ústní dutiny naprosto nezbytné,“ upozorňuje Kateřina Ciklová.

Vhodné nástroje

Kartáček volte spíše měkčí s kompaktní hlavicí, která si poradí i s těžko přístupnými místy. Vedle manuálních kartáčků se stále více jako alternativa či doplněk prosazují elektrické kartáčky. Jejich výběr je možné konzultovat se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.

Mezi nejdoporučovanější patří již několik let sonické zubní kartáčky

„Pomocí vysokofrekvenčního stírání šetrně rozrušují zubní plak a vytváří dynamickou vlnu. Ta spolu se zubní pastou a vodou proniká do obtížně přístupných míst mezi zuby, kde dochází k množení bakterií, které jsou zodpovědné za vznik onemocnění, jako je parodontóza,“ vysvětluje Ciklová. Studie porovnávající vliv manuálního a sonického zubního kartáčku na redukci zubního plaku prokázala, že sonický kartáček je až 7× efektivnější.

Nebojte se usmát

Během Světového dne ústního zdraví proběhne řada přednášek ve školách. Žáci si vyzkouší správnou techniku čištění a hravou formou se dozvědí více o souvislostech mezi čištěním zubů, výživou a zubním kazem. Zájemci o sonické zubní kartáčky je mohou na vlastní zuby otestovat v rámci 30denního testování se zárukou vrácení peněz.