Oslabené imunitě lze předejít užíváním laktobacilů

27.10.2004 00:00
Zdraví

Oslabení imunity je v podzimních měsících častou příčinou mnoha onemocnění. Lze mu předcházet pomocí laktobacilů a dalších probiotik. O prospěšnosti těchto mikroorganismů pro lidské zdraví hovořil před novináři Martin Nouza z Centra klinické imunologie v Praze.

Účinek laktobacilů a probiotik bývá podle něj rychlý a znatelný. "Ať už je to otázka zlepšení vyprazdňování, trávení, dobrý pocit, který se dostaví, odstranění únavy, zlepšení vitality a nakonec i menší nemocnost," říká. Vhodné je i jejich preventivní užívání.

Základním zdrojem laktobacilů jsou produkty mléčného kvašení, například jogurt. Tyto výrobky však podle Nouzy mnohdy nestačí, navíc v nich mohou být obsažena různá antibiotika, která prospěšné mikroorganismy ničí. "Z mé praxe vidím, že je mnohdy užitečnější použít doplňky stravy ve formě tablet obsahující správně vybrané a vyvážené kombinace těchto látek," doporučuje.

Nejvíce imunitních buněk v lidském těle se soustředí v trávicím traktu, konkrétně ve střevech. Proto je důležité zbavovat se virů, plísní a kvasinek, které správnou funkci trávení ohrožují a imunitní buňky ničí. "Růst těchto škodlivých látek omezují právě probiotika," řekl Nouza.

Nepřítelem probiotických mikroorganismů jsou různé hormonální přípravky, steroidy, konzervační látky, alkohol, kouření, ale i stres, a vyčerpanost. V případě takových zátěžových situací je podle Martina Nouzy třeba přísun laktobacilů do těla zajistit z vnějších zdrojů.

Patrik Kubas - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hodně jsem v poslední době četl nejen o probioticích /laktobacilus a...
Hynek  |  22.10.2005 19:19

Je chválihodné, že jste pro sebe něco udělal.Bohužel,laktobacily v...
Bohumil  |  27.5.2008 17:05

Co se tyce obsahu prospesnych bakterii, doporucuji cessky PRODETOX. Podrobna...
Monika  |  21.11.2017 12:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *