Olovo a kriminalita mládeže

9.1.2003 00:00
Zdraví

Lehčí otravy olovem jsou možná příčinou některých případů kriminality mládeže. Tvrdí to americká studie, o které dnes informoval zpravodajský server BBC.

Při sledování mladých delikventů, kteří prošli řízením před soudem v americkém státu Pensylvánie, vyšlo najevo, že v měli v kostech vyšší koncentraci olova než jejich vrstevníci, kteří se nedostali do konfliktu se zákonem.

Nicméně není naprosto jasné, zda tvorba olova je příčinou problému, nebo prostě jedním z důsledků nedobrých sociálních podmínek, které jsou živnou půdou pro zločinnost mládeže.

Je dlouho známo, že těžší otravy olovem jsou škodlivé, zejména pro vývoj mozku v dětství. O lehčích otravách se stále vedou diskuse.

Badatelé z univerzity v Pittsburghu sledovali u 194 nezletilých, které odsoudil tamní tribunál pro mladistvé, jakou mají koncentraci olova v kostech dolních končetin. Hodnoty porovnali s hodnotami stejně starých žáků pittsburských středních škol a přitom zjistili, že delikventi měli v kostech téměř sedmkrát více olova.

Podle doktora Herberta Needelmana, jenž řídil práci na studii, jde o další důkaz, že delikventní chování může být z jisté části způsobováno vystavením účinků olova v době dětství.

Děti i dospělí mohou být vystaveni účinkům olova mnoha způsoby, nejčastěji pitím vody, která je rozváděna v zastaralých olověných trubkách, kontaktem se starými barvami, jež obsahují olovo, nebo dýcháním výfukových plynů.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kdyby to nebylo jako opsaný ze socálně katastrofické, a taky trochu...
Bébe  |  7.6.2007 14:43

Na to by se hodilo jedno přísloví: Kde jsou zbraně, je i chuť a hlavně...
Honza  |  7.6.2007 15:39

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o vyplnění dotazníku na téma...
dotazník  |  7.4.2014 00:46

Těžké případy kriminality bývaly léčeny přesnými dávkami olova....
Léčba olovem  |  7.4.2014 08:25

Je pozoruhodné, že při tom nebyla žádná recidíva a náklady...
!!!  |  7.4.2014 08:31

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *