Odborníci doporučují omezit hormony v prevenci řídnutí kostí

12.12.2003 00:00
Zdraví

Náhradní léčbu hormony v prevenci řídnutí kostí u žen nad 50 let by lékaři měli předepisovat méně. Podle evropských studií Women's Health Initiative a Million Women Study zvyšují estrogeny riziko rakoviny prsu a dělohy. V kombinaci s progestinem riziko nádorů prsu dále roste, ale klesá riziko nádorů dělohy. Léčba navíc nechrání před nemocemi srdce a cév, jak se dosud předpokládalo. ČTK to řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Věra Černá.

Zjištění evropských odborníků by podle ní nemělo pacientky vyděsit. Nemusejí se okamžitě vydávat ke svému lékaři, aby jim léčbu vysadil. Stačí, když se poradí při další pravidelné návštěvě. Pro některé ženy totiž bude doplňování hormonů, jež si už tělo neumí vyrobit, vhodné i nadále. "Náhradní léčbu by měly mít ženy krátkodobě a v co nejmenší dávce," upřesnila Černá.

Státní ústav pro kontrolu léčiv v těchto dnech informuje o nových doporučeních všechny lékaře.

"Riziko stoupá po pěti letech užívání hormonů a vrací se na původní úroveň pět let po ukončení léčby," uvedla Černá. Z tisíce žen od 50 do 65 let bez hormonální léčby se nádor prsu objeví v průměru u 32. Při pětileté léčbě estrogeny je to o jeden až dva případy více a při desetileté léčbě dalších pět navíc.

Podle evropských doporučení mohou mít hormony dlouhodobě jen ty ženy, jimž na prevenci osteoporózy nezabírá nic jiného. Zdravé ženy bez obtíží přechodu, jako jsou návaly horka, deprese a noční pocení, by hormony užívat neměly.

V České republice je 1,8 milionu žen po menopauze, kdy jejich tělo již nevyrábí potřebné ženské hormony. Minimálně třetina je akutně ohrožena osteoporózou. Hormonální terapii užívá déle než rok asi polovina postižených žen, déle než pět let třetina.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zajímalo by mě,prosím,jak to se mnou tedy bude,když užívám na...
moni  |  13.5.2008 12:26

Mě doporučil můj ošetřující lékař při klimakteriu ať si koupím a...
Jaroslava  |  28.2.2014 10:12

Také mám podobnou zkušenost s svým lékařem. Doporučil mi elli meno...
Katka  |  22.6.2014 09:33

Dobrý den,asi od padesátky jsem měla dost velké problémi,dva roky jsem...
Marie  |  19.11.2014 15:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *