Očkování proti tetanu po deseti letech bývá často zbytečné

5.11.2004 00:00
Zdraví

Pravidelné očkování proti tetanu každých deset let je podle lékařů často zbytečné. Lidské tělo má i po této době dostatek protilátek, proto by lékaři měli dodržovat horní hranici doby stanovené pro přeočkování, kterou je 15 let. Novinářům to řekl Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Předčasná vakcinace podle něj znamená pro organismus zbytečnou zátěž.

"Lékaři mají nastaveno v počítačích, aby po deseti letech volali svým pacientům a zvali je k přeočkování. To je nutno změnit," prohlásil Beran. Vakcína proti tetanu je podle něj vysoce imunogenní (tělo na ni reaguje okamžitým vytvářením protilátek), což znamená zátěž doprovázenou například nevolností či zvýšenou teplotou.

Dostatek protilátek však může mít člověk i po 15 letech. Lze to zjistit odebráním krve a vyšetřením jejich hladiny. "Stanovování hladin protilátek je ale ekonomicky velmi náročné. Dělá se u pacientů, kde je každé očkování krajně nebezpečné, například u některých alergiků," řekl ČTK praktický lékař Jan Jelínek. Sám interval 15 let dodržuje a doporučuje to i ostatním lékařům.

Pravidla pro očkování stanovuje vyhláška ministerstva zdravotnictví z roku 2001. Podle ní se očkují děti v devíti měsících a pěti letech společnou vakcínou proti záškrtu, tetanu, a dávivému kašli. Samotná vakcinace proti tetanu se provádí ve čtrnáctém roce života a dále vždy po každých deseti až 15 letech. Pacient dostane jednu dávku. Pokud je interval 15 let překročen, dostává pacient tři dávky během osmi měsíců.

"V případě krvavého poranění s nebezpečím infekce se přeočkovává, pokud je poslední vakcinace starší pěti let," upřesnil Jelínek.

Patrik Kubas - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Doporučuji, než podstoupíte jakékoliv očkování, nechat si udělat v...
Edita  |  19.2.2018 11:20

A kde ti ty protilátky zjišťovali - normálně u doktora nebo je na to...
Jitka  |  19.2.2018 12:34

Myslím, že to zvládne každá laborka.U mě to byl SYNLAB. ;) Chodila jsem...
Edita  |  19.2.2018 13:17

Očkuje se nově po 15.
Jj  |  19.2.2018 13:35

Nevím sice kdy naposledy u nás někdo zemřel na tetanus, ale v roce 1969...
Jana  |  19.2.2018 21:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *