Očkování proti tetanu po deseti letech bývá často zbytečné

5.11.2004 00:00
Zdraví

Pravidelné očkování proti tetanu každých deset let je podle lékařů často zbytečné. Lidské tělo má i po této době dostatek protilátek, proto by lékaři měli dodržovat horní hranici doby stanovené pro přeočkování, kterou je 15 let. Novinářům to řekl Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové. Předčasná vakcinace podle něj znamená pro organismus zbytečnou zátěž.

"Lékaři mají nastaveno v počítačích, aby po deseti letech volali svým pacientům a zvali je k přeočkování. To je nutno změnit," prohlásil Beran. Vakcína proti tetanu je podle něj vysoce imunogenní (tělo na ni reaguje okamžitým vytvářením protilátek), což znamená zátěž doprovázenou například nevolností či zvýšenou teplotou.

Dostatek protilátek však může mít člověk i po 15 letech. Lze to zjistit odebráním krve a vyšetřením jejich hladiny. "Stanovování hladin protilátek je ale ekonomicky velmi náročné. Dělá se u pacientů, kde je každé očkování krajně nebezpečné, například u některých alergiků," řekl ČTK praktický lékař Jan Jelínek. Sám interval 15 let dodržuje a doporučuje to i ostatním lékařům.

Pravidla pro očkování stanovuje vyhláška ministerstva zdravotnictví z roku 2001. Podle ní se očkují děti v devíti měsících a pěti letech společnou vakcínou proti záškrtu, tetanu, a dávivému kašli. Samotná vakcinace proti tetanu se provádí ve čtrnáctém roce života a dále vždy po každých deseti až 15 letech. Pacient dostane jednu dávku. Pokud je interval 15 let překročen, dostává pacient tři dávky během osmi měsíců.

"V případě krvavého poranění s nebezpečím infekce se přeočkovává, pokud je poslední vakcinace starší pěti let," upřesnil Jelínek.

Patrik Kubas - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

po 10ti letech ? já jsem byl přeočkován po 21letech a nelituji. Ale...
Tomáš  |  10.3.2016 07:27

Proč si se tedy nechal očkovat, když jsi z vesnice a tak obrovsky imunní?...
Mirek  |  10.3.2016 13:56

Proti tetanu se očkovat nenechám, není potřeba. Jestli nevíte, tak na...
jiri  |  3.4.2016 00:30

V životě jsem byl očkován několikrát a kromě bolestivé bouličky v...
Honza  |  10.5.2016 17:34

Kdo naposledy u nás zemřel na tetanus? Mou oslabenou imunitu před rokem...
ZdeněkK  |  9.12.2017 18:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *