Oči v ohrožení

7.10.2011 00:01
Zdraví

Lidé podceňují nemoci očí a vystavují se riziku úplné ztráty zraku. Na tento fakt ukazují průběžné výsledky Zdravotně preventivního centra.

Od března letošního roku projíždí Českou republiku speciálně upravený kamion vybavený několika lékařskými ordinacemi. V jedné z nich ordinuje i oční lékař, který zájemcům měří nitrooční tlak, jako prevenci šedého a zeleného zákalu.  Dosud získané výsledky jsou natolik překvapující, že se je Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE rozhodla zveřejnit a upozornit tak veřejnost na možná rizika tohoto onemocnění.

Ke změření nitroočního tlaku v preventivním centru Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE se zatím odhodlalo 2831 odvážlivců. Nebezpečný zelený zákal byl diagnostikován u 213 (tj. 7,5 %), šedý zákal u dalších 235 (8,3 %) vyšetřených.  Zákeřnost zeleného zákalu spočívá v tom, že pacient počátky onemocnění sám nepozná a pokud nemoc není včas diagnostikována, může vést až ke ztrátě zraku. „Příčinou zeleného zákalu - glaukomu - je zvýšený nitrooční tlak, který vzniká nahromaděním nitrooční tekutiny. Ta tlačí na zrakový nerv, který postupně odumírá. Zelený zákal sám o sobě nebolí, nemocný o svém problému často vůbec neví,“ vysvětluje úskalí zeleného zákalu MUDr. David Kostka ze Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE.

Také šedý zákal může v některých případech vést ke ztrátě zraku. Dochází při něm k zakalení čočky, takže pacient vidí zastřeně. Zakalení čočky je nejčastěji způsobené stárnutím, lze k němu mít ale i dědičné dispozice.

Preventivní vyšetření očí může zrak zachránit. Takto nemocné oči není možné vyléčit, proto je nejdůležitější zachytit co nejranější stádium nemoci a ihned začít s léčbou, aby se nemoc stabilizovala a zrak se dále nezhoršoval. Typů léčby je několik. U začínajícího zeleného zákalu postačí oční kapky, které pročištěním odtokových kanálků sníží nitrooční tlak, v těžších případech je třeba přistoupit k operativnímu zákroku. Naopak šedý zákal se dá léčit pouze chirurgicky.

Zájemci o vyšetření očí mohou využít bezplatného vyšetření očí ve Zdravotně preventivním centru Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, který bude větší i menší města navštěvovat až do listopadu. Plán jeho zastávek si lze najít na www.zpma.cz.  „Průběžné výsledky nás velmi překvapily. Nečekali jsme, že skoro každý šestý vyšetřený bude odcházet s potvrzeným onemocněním očí. Opět to ukazuje, že lidé stále podceňují význam prevence,“ uzavírá MUDr. Kostka.

Zelený zákal 

Zelený zákal je onemocnění oka, kdy se mění či odumírá zrakový nerv, což má za následek částečnou nebo i úplnou ztrátu zraku. Odborně se této nemoci říká glaukom. Její hlavní příčinou je zvýšení nitrooční tlak. Ten vzniká, pokud se v oku nahromadí příliš velké množství nitrooční tekutiny a dochází k tlaku na zrakový nerv. 

Zvýšený nitrooční tlak nezpůsobuje žádnou bolest ani jiné obtíže, nemocný člověk tak o svém problému často vůbec neví. Proto je důležité nechávat si preventivně změřit nitrooční tlak. Provádí se na tonometru, kdy je do pacientova oka vyfouknut proud vzduchu a měří se zploštění rohovky.

 Pokud se zelený zákal neléčí, dochází k postupné ztrátě vidění. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, později člověk ztrácí takzvané periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku. 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je glaukom druhou nejčastější příčinou slepoty na světě. Glaukom způsobuje slepotu v 9 - 12 % případů. V České republice je podle údajů z roku 2004 více než 260 000 lidí s glaukomem. Nemocnost obyvatelstva se při porovnání s předchozími roky podstatně zvýšila.  

Šedý zákal 

Šedý zákal je nemoc oka, kdy se čočka zakalí a pacient vidí, jako by se díval přes špinavé sklo nebo pomalu zamrzající okno. Nemoc se dnes léčí nahrazením zakalené lidské čočky tenkou umělou čočkou. Ve světě je dnes i přes pokročilou moderní léčbu stále jednou z hlavních příčin slepoty v rozvojových zemích. Podle WHO je šedý zákal celosvětově zodpovědný za 48 % případů slepoty v dospělosti (okolo 18 miliónu lidí).

Šedý zákal je nejčastěji způsoben stárnutím, tzv. senilní katarakta. Tento typ tvoří naprostou většinu operovaných šedých zákalů. Dědičnost může ovlivnit, jestli šedý zákal vznikne dříve nebo později. Základního vyvolavatele však medicína dosud nezná, proto není možno stanovit ani jednoznačnou prevenci. Onemocnění se považuje za multifaktoriální /více příčín/, kromě věku hraje úlohu pohlaví (častěji ženy), rasa (černoši), kouření, cukrovka, složení stravy, míra zněčištění ovzduší a další.

Šedý zákal může vzniknout také v důsledku trvalého užívání některých léčiv (hlavně kortikosteroidů) nebo v důsledku jiného celkového nebo očního onemocnění. Jedná se pak o tzv. komplikovanou kataraktu. Další příčinou vzniku šedého zákalu je proběhlý úraz oka, těžší oční zánět, nádor oka, metabolická a systémová onemocnění. Jinou příčinou, u vrozené katarakty, může být dědičnost nebo infekce matky v době těhotenství. Jde o tzv. kongenitální kataraktu.                                                                                    

   (zdroj: www.szu.cz a www.zeleny-zakal.cz )

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

School obsession is spreading from discount christian louboutin shoes...
discount christian louboutin shoes  |  3.11.2011 03:02

School obsession is spreading from discount christian louboutin shoes...
discount christian louboutin shoes  |  3.11.2011 03:02

three-strap mary Jane pumps three-strap mary Jane pumps While red is a pop...
red bottom shoes  |  10.8.2012 08:15

Dobrý den, já pro zdraví svých očí užívám doplněk stravy ocutein...
Pavel  |  3.12.2012 14:44

oakley sunglasses outlet toms outlet [url=http://www.uggsale.us.com][b]ugg...
20170223meiqing  |  23.2.2017 07:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *