Objednávání k lékaři přes internet

6.12.2005 00:00
Zdraví

Pacienti se možná již v brzké době začnou na nejrůznější vyšetření k lékařům běžně objednávat přes internet. Systémy, které propojí ordinace s nemocnými, připravuje několik firem. Internetové objednávání by mělo ušetřit čas nemocných i zdravotnického personálu.

"Papírováním a telefonováním se ztratí čas, který by se mohl věnovat pacientovi. Mnozí přijdou k lékaři a jsou ztraceni. Dostanou do ruky štos žádanek a nevědí, kam jít," řekl dnes novinářům při představování jednoho z objednacích systémů přednosta kliniky zobrazovacích metod brněnské nemocnice u svaté Anny Petr Krupa. Připomněl, že objednací lhůty u některých vyšetření trvají měsíce. Když se náhodou uvolní místo a prohlídka je možná dřív, pacienti se to ani nedozvědí, dodal lékař.

Při internetovém objednávání by si mohl člověk vyhledat příslušné vyšetření a lékaře ve svém okolí. Okamžitě by viděl, které termíny jsou volné, a mohl by se na ně přihlásit. Zpětně by pak dostal potvrzení na svůj mobilní telefon či mail, že o něm lékař ví a s jeho návštěvou počítá. Objednávání za lidi, kteří nemají přístup k internetu, by mohla udělat zdravotní sestra či speciální agentura, míní Krupa.

Objednávání přes internet by podle přednosty kliniky mohlo fungovat i uvnitř nemocnic. Pacienta by zdravotníci odeslali na jednotlivá oddělení k vyšetřením podle volných míst v počítači.

Internetové objednávání bude možné například na adrese www.mysolp.cz. Tento systém se zatím zkouší ve třech nemocnicích, a to v Rakovníku, Příbrami a Opočně. Jeho výrobce počítá s tím, že se mu podaří rozšířit jej i do dalších zařízení a ambulancí.

Podle Petera Ivančáka ze společnosti, která tento projekt připravuje, by stránky měly být ve více jazycích. Vyšetření si tak budou moci vyhledat i cizinci.

Podmínkou pro internetové objednávání přes www.mysolp.cz bude podle Ivančáka registrace. Pacienty by mělo roční využití služby stát stokorunu. Soukromé ambulance by měly ročně hradit stejně. Nemocnice zaplatí pak podle počtu zapojených pracovišť. Úspěch systému závisí na tom, kolik lékařů pacienti v seznamu najdou.

Kateřina Krausová - ČTK

Přidat komentář

 
* *