O zdraví diabetiků rozhoduje tzv. dlouhý cukr

11.7.2006 00:00
Zdraví

Každý desátý obyvatel České republiky má cukrovku. Diabetologové pravidelně u nemocných sledují hladinu krevního cukru měřenou ráno nalačno. Hodnoty však v průběhu dne kolísají. Proto je třeba zjišťovat dlouhodobou koncentraci. Laboratorní vyšetření glykovaného hemoglobinu A1c, kterému se také říká "dlouhý cukr", ukáže průměrnou glykémii za jeden až tři měsíce.

Polovina pacientů o tomto parametru ale vůbec neví a jen pětina zná hodnotu svého glykovaného hemoglobinu. Novinářům to řekl přednosta interní kliniky motolské nemocnice a předseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil.


     "Dlouhý cukr" informuje o tom, zda léčba a úsilí pacienta jsou úspěšné, a napoví, jaká bude budoucnost nemocného. Čím je průměrná koncentrace cukru v krvi vyšší, tím více je organismus ohrožen chronickými diabetickými komplikacemi, jako je postižení nervů a oční sítnice, selhání ledvin a ucpávání cév. To může vést až k amputaci nohou. Vyšší je i riziko infarktu či mrtvice.


     Snížení hladiny glykovaného hemoglobinu o jedno procento snižuje pravděpodobnost komplikací o 30 procent. Hodnota A1c zdravého člověka se pohybuje v rozmezí 2,8 až čtyři procenta.


     Odborníci připravili osvětovou kampaň o sledování hodnot cukru v krvi speciálním vyšetřením. Informační letáčky budou v čekárnách diabetologů. Podle Kvapila část lékařů glykovaného hemoglobinu vyšetření neprovádí nebo o jeho výsledku a významu pacienta neinformuje.


     Dagmar Bartášková z diabetologického centra uvedla, že základní léčba diabetiků v ČR ročně stojí osm miliard korun, léčba diabetických komplikací se odhaduje na dalších šest miliard. Zvýšení nákladů na vyšetření krve je nesrovnatelně nižší než celkové úspory při léčbě komplikací.


     Jedno vyšetření na glykovaný hemoglobin stojí 200 korun. Pacientům by mělo být provedeno jednou až čtyřikrát ročně podle závažnosti jeho onemocnění. Náklady na léčbu nemocného cukrovkou, který nemá komplikace, se podle Bartáškové pohybují kolem 15.000 korun ročně.


     Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak si myslím že o cukrovce neví nic ani spousta lékařů,a...
Brno-Nuďas  |  19.2.2011 19:25

O svou nemoc se máš starat především ty sám,svádět vše na lékaře...
Iva  |  19.2.2011 20:22

ty jseš chytrej jak rádio. I ten nejblbější doktor toho ví o medicíně...
Nuďas,  |  19.2.2011 20:35

Před dvaceti lety mi našli diabetes 2 typu. Dr. mi nasadila léky a...
Helena  |  19.2.2011 20:45

No a právě z těchto lidí pochází nejvíce těch co lékaře kritizují.
Iva  |  19.2.2011 21:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *