Nový test na diagnostikování rakoviny

31.10.2002 00:00
Zdraví

Skupině britských vědců kolem profesora Rona Laskeyho z univerzity v anglickém Cambridge se podařilo určit skupinu molekul, které se vyskytují pouze v kancerogenních buňkách.

Toto zjištění může podle Laskeyho týmu přispět ke včasnému diagnostikování nejčastějších druhů nádorových onemocnění, jako je rakovina střev, děložního čípku, prsu a podobně.

Badatelé vyvinuli jednoduchý neinvazivní test, který zaznamenává skupinu molekul zvaných MCM, jež se objevují v rychle se dělících kancerogenních buňkách, nikoli však ve zdravých buňkách, píše agentura Reuters.

Pokud následující ověřovací zkoušky potvrdí výsledky prvních testů, profesor Laskey je přesvědčen, že molekulární značkovače mohou vytvořit základ pro screeningové testy pro některá z nejčastějších nádorových onemocnění, jako jsou nádory tlustého střeva, měchýře, ústní dutiny nebo plic. Zdůraznil však, že "nyní je nezbytné testovat širokou veřejnost", aby bylo možné poznatky z prvních testů průkazně ověřit.

Třídenní konference k problémům nádorových onemocnění se v Coventry účastní asi 300 špičkových lékařů. Konferenci pořádá charitativní zdravotnická organizace Cancer Research UK.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *