Nový lék umožnil opět se pohybovat ochrnutým zvířatům po poranění míchy

18.12.2014 00:01
Zdraví

Vědci vyvinuli nový peptid, který pomohl krysám s poraněním míchy se znovu pohybovat. Výzkumníci doufají, že by mohl nabídnout nové možnosti léčby i pro postižené lidi.

Lékařští vědci vyvinuli novou chemickou sloučeninu, která prokazatelně vyléčila poranění míchy u 80 procent testovaných zvířat.

Sloučenina, kterou nazývají nitrobuněčné sigma peptid (ISP), byla testována na 26 zvířatech, která byla ochrnutá v důsledku poranění míchy - ve 21 případech zvířata byla opět schopna močit, přesunout se nebo obojí po sedmi týdnech léčby.

“Toto oživení je bezprecedentní,“ uvedl v tiskové zprávě neurolog Jerry Silver z Case Western Reserve University, který vedl výzkum. “Každé z 21 zvířat zízkalo něco zpět, pokud jde o funkci. Pro každého pacienta s poraněnou míchou, by bylo považováno za mimořádné, získat alespoň jednu z techto funkcí, zejména funkci močového měchýře.


Po poranění míchy lidé ochrnou v důsledku jizev, které naruší propojení nervových buněk , které spolu přicházejí do styku. Axony, dlouhé části nervových buněk vysílající zprávy z jedné buňky do druhé, zkouší přejít místo poranění, ale molekuly známé jako proteoglykany tvořené v jizvě zformují neproniknutelnou síť.

To znamená, že přes nervy nejde správně přenášet elektrické impulsy a tak jsou normální tělesné funkce jako pohyb a ovládání močového měchýře  přerušeny.

V současné době nejsou k dispozici žádné léky, které by dokázaly zvrátit poškození.

Nové peptidy fungují tak, že vypnou receptor v nervových buňkách, tzv.  sigma tyrosin fosfatáza, který interaguje s proteoglykany. Silver vysvětluje, že nervové buňky přestávají být přilepené do  jizvy, takže mohou i nadále růst.

V laboratoři objevili to, že ISP je schopen spustit růst axonů, dokonce i když byly blokovány jizvou.

“Bylo to úžasné. Axony stále rostly a rostly,“ řekl Silver v uvolnění.

A protože peptid je schopen pronikat do tkáně jizvy překrývající poranění, jednoduše potřebuje být injektován do krevního oběhu, a nikoli přímo do míchy.

Vědci testováli ISP na 26 krysách, které měly těžce zraněné míchy. Zvířatům se denně dávaly injekce po dobu sedmi týdnů, zatímco jiná skupina dostávala injekce s placebem. Během této doby byla posuzována jejich schopnosti chůze, rovnováhy a ovládání močového měchýře.

V průběhu sedmi týdnů 21 z 26 krys, které dostávaly ISP, získalo alespoň jednu z těchto funkcí. Některé získaly všechny tři schopnosti, zatímco u zvířat dostávajících placebo se nezaznamenala žádná změna. Výsledky byly zveřejněny v časopise Nature.

Zdroj: http://www.sciencealert.com/a-new-drug-lets-paralysed-animals-move-after-spinal-cord-injury

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *