Nová pomoc zrakově postiženým

14.11.2001 00:00
Zdraví

Zrakově postižení mohou od 13.11.2001 využít nabídky nového Domu služeb pro nevidomé v Krakovské ulici v Praze. Naučí se v něm nejen pohybovat se v terénu,obsluhovat domácí spotřebiče či pracovat s internetem, ale setkají se také s podobně postiženými.

Novinářům to při slavnostním otevření domu řekl prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Milan Pešák.

"Zrakové postižení znamená psychickou zátěž. Je dobré, když se postižený může setkat s někým, kdo je na cestě dále než on. Potěší i úspěch, nejen neštěstí," řekl Pešák. Podle něj je kontakt s lidmi, kteří zrakový handicap již zvládli, pro ostatní velkou motivací.

Úpravy objektu si vyžádaly dva milióny korun. Ve sníženém suterénu klienti najdou klubovnu pro zájmovou činnost a terapii i takzvané jobkluby, které pomáhají nevidomým najít zaměstnání. K dispozici je i učebna výpočetní techniky. V prvním patře se nachází sociálně-právní poradna a prodejna pomůcek. O patro výš je možné navštívit knihovnu s texty v braillově písmu, černotisku či na kazetách.

V dalších podlažích sídlí Středisko pro odstranění architektonických bariér a metodický kabinet Tyfloservisu, kde si lidé vyzkoušejí a naučí se používat pomůcky pro slabozraké a nevidomé.

Budova v Krakovské ulici patřila organizacím nevidomých již od druhé světové války. V objektu donedávna sídlila tiskárna a knihovna pro zrakově postižené, které ministerstvo kultury umožnilo přestěhovat se do domu v ulici Ve Smečkách. Dům služeb pro nevidomé dosud působil v ulici Na Harfě, odkud se kvůli vysokému nájmu přestěhoval právě do Krakovské.
Kateřina Krausová - ČTK

Související články

Krátkozrakost léčená Čchi-Kungem

23.10.2001 00:00

Suché oči trápí zejména lidi u počítačů

12.4.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den. Mé jméno je Hana Barešová a jsem studentka VOŠ sociálně...
Dotazník o zkušenostech rodičů s péčí o zrakově postižené dítě]  |  3.12.2008 19:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *